Yatırımda İskandinav rüzgârı / Sabah Gazetesi

Paylaş:

Haberin Tamamı…

Türkiye, İskandinav ülkelerinden yılbaşından bu yana 5 büyük yatırım çekti. Son olarak İsveçli lastik devi Trelleborg, Türk şirketi Superlas’ı satın aldı

Avrupa ekonomisindeki yavaşlama, İskandinav ülkelerini yeni pazarlara yönlendiriyor. Gelişmekte olan ülkelerde fırsat peşinde koşan İskandinav ülkelerinin ilk durağı Türkiye oluyor. Türkiye’de fırsat arayan Norveç, Danimarka, İsveç ve Finlandiya’yı kapsayan İskandinavya bölgesinin önde gelen şirketleri peş peşe Türkiye’de firma avına çıktı. Yılbaşından bu yana ağırlık sanayi firmaları başta olmak üzere Türk üreticilerle masaya oturan şirketlere bir yenisi daha eklendi. Dünyanın en büyük lastik ürünleri markalarından olan Trelleborg AG, Türk şirketi Superlas Grubu’nu satın aldı. Avusturya ve İngiltere’de ofisleri de bulunan ve 6 kıtaya ürün satan Superlas’ın satış fiyatı ise açıklanmadı.

DÜNYANIN 3’ÜNCÜ BÜYÜĞÜ
Lastik ürünlerinde dünyanın 3’üncü büyük şirketi olan Trelleborg’un Endüstriyel Çözümler Birimi Başkanı Mikael Fryklund, Türk pazarındaki büyümeye dikkat çekti. İnşaattan akaryakıt dağıtımına, gemi sanayisinden petrokimyaya kadar bir çok alanda kullanılan sanayi tipi hortum üreticisi olan Superlas’ın İngiletre ve Avusturya’da satış ağına sahip olduğunu kaydeden Fryklund, yeni satın almayla operasyonlarının daha da genişleyeceğini belirtti.

60 MİLYON DOLAR CİRO YAPTI
Trelleborg’un satın aldığı Superlas Grubu’nun temelleri 1981 yılına dayanıyor. Geçen yılı yaklaşık 125 milyon liralık (60.6 milyon dolar) ciro ile kapatan Türk şirketinin Gebze’de iki, Düzce ve Tokat’ta birer fabrikası bulunuyor. Yıllık 12 milyon metre mandren, 3 milyon metre ise ekstrudar tipi sanayi hortumu üreten 4 tesisteki toplam çalışan sayısı ise 680. 15 bin çeşit hotrum üretebilme kapasitesi olan Superlas’ın 6 kıtada 200’den fazla müşterisi bulunuyor.

İSVEÇLİ DEV AYDINLANMAYA GELDİ
Yılbaşından bu yana Türkiye’yi yakın takibe alan İskandinav şirketleri arasında en dikkat çekeni aydınlatma devi Fagerhult. İsveçli Fagerhult, Ankaralı Arlight’ın tamamını satın aldı. İsveçli firma Arlight için 95 milyon lira ödedi. Finli finans devi Alandsbanken, Türkiye’yi de içine alan gelişmekte olan ülkelere yönelik SICAV Emerging adlı fon kurdu. Danimarka’dan ise perakende sektörünün Türkiye’ye yoğun ilgisi var. Vera Moda, Jack&Jones gibi markaların sahibi olan Bestseller mağaza sayısını artırma kararı aldı. Danimarkalı olan ayakkabı üreticisi ECCO ise 3 yılda 12 yeni mağaza açacak. Firmanın ana hedefinde ise Güneydoğu’ya bir üretim tesisi kurmak var.

16 BİNDEN FAZLA ÇALIŞANI VAR
1905’te kurulan Trelleborg AG, geçen yılı yaklaşık 4 milyar dolarlık ciro ile kapattı. 1964’te hisseleri Stockholu Borsası’nda işlem görmeye başlayan firmanın 16 bin çalışanı bulunuyor. Özellikle ağır araç ve iş makinelerine lastik üreten firma yerel fonlar tarafından yönetiliyor. Trelleborg’da SEB Funds, Dunker Interest, Lannebo Funds, SHB Funds, DFA Funds, Swedbank gibi finans şirketlerinin payı var.

Paylaş: