Yaşamı boyunca sendikacı/İsmail Bayer-Açık Gazete

Paylaş:
İSMAİL BAYER – İstanbul’da Teşvikiye Camisi’nin önü. Ilık bir İstanbul günü. Bizlerden ayrılıp, uzun bir yolculuğa çıkan, yaşamı boyunca sendikacı olarak görev yapan ve sendikacı olarak aramızdan ayrılana, son görevimizi yapıyoruz. İş ve sendika çevresinden, hocalarımızla, dostları, birlikteyiz.
Eski TİSK Başkanı, KİPLAS’ın Başkanı, Refik Baydur’u uğurluyoruız. 1929’dan 2016 sonbaharına uzanan, Tercan’da başlıyan ve İstanbul’da noktalanan bir yaşam çizgisi.
Anadolu coğrafyasını, çocukluğunda tanımış bir yönetici. Kırşehir, Kars ve Erzurum’da süren ve öğrenciliğinin son noktası olan, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi. Öğrencilik dönemi.
1953 senesinde bankacılık sektöründe başlıyan çalışma yaşamı. Akbank ve Halk Bankası sürecinden sonra, yeniden özel sektöre  geçiş. Yöneticilik görevleri ve bu  görevlerinin yanısıra, sendikal yaşama da geçişi. Kimya sektöründe başlıyan sendikacılık yaşamı.
Sendika ve toplu iş sözleşmesi düzeninin, yani 274 ve 275 sayılı, Bülent Ecevit’in Çalışma Bakanlığı döneminde, 1963 yılında çıkan yasalar ve yeni sendikal dönem. 1963 den itibaren, KİPLAS İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Üyeliği, İcra Komitesi Başkanlığı, Yönetim Kurulu Başkanlığı. Ve KİPLAS’da verilen son nefes.
KİPLAS’a parelel olarak, 1964 yılında başlıyan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), sendikal yaşamında, ikinci sendikal şapkası. Yönetim Kurulu Üyeliği, Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, 1989 dan 2004 sonuna kadar da, TİSK Başkanlığı.
Yaşamı boyunca sendikacı, başlığını kullanmamızda sanırım haklıyız. Yarım asırı aşan bir süreç.
 Önceki yıllarda, yine bir cami avlusu, Şişli Camisi’nin avlusu bu kez. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu  (DİSK)  Başkanlığı yapan, sendikacı-politikacı, bir başka duayen Kemal Nebioğlu’nun cenazesinde, Refik Baydur ile karşılaşıyoruz. Gözleri buğulu. YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ
Paylaş: