Üyemiz TİMSAN “Yükselenler 100” Listesinde

Paylaş:

TOBB önderliğinde, TEPAV işbirliğiyle düzenlenen Yükselenler 100 listesinde TİMSAN 3. kez yer aldı.  TİMSAN, Refik Baydur’un 1982 yılında kurduğu ve geleneksel işlerin de hızlı büyüyebileceğini gösteren bir yer hizmet ekipmanları üreticisi.

Geleneksel sektörden hızlı büyüme de çıkar
Son 3 yılda TOBB – TEPAV’ın hızlı yükselenler listesine abone olan şirketlerden Timsan, hem kuruluş yılı hem de faaliyet alanı ile farklılaşıyor. Şirket TİSK eski Başkanı Refir Baydur tarafından 1982 yılında yer hizmet ekipmanları üretmek üzere İstanbul’da kuruldu. Yurtiçi ve yurtdışında havalimanları, uçak ve yer işletme şirketleri ve savunma sanayine hizmet veriyor ve bugün 50 ülkeye ihracat yapıyor.”İhracatımız imalatımızın yüzde 80’ini geçiyor” diyen Refik Baydur, sürdürülebilir hızlı büyüme formüllerini, yıllardır fuarlara katılıp pazarlama yatırımlarını aksatmama, Ar-Ge ve teknoloji yatırımları olarak özetliyor. Peki hızlı büyümenin dezavantajları yok mu? Refik Baydur, “Hızlı büyümenin en dikkat edilecek yönü, duracak yeri iyi hesap etmektir” diyor ve devam ediyor: “Yatırımda mantık dışı finansmana kalkıp riski büyütmemek ve elindeki personeli eğitmek önemli. Hızlı büyümenin en büyük zorluğu hızlı duruştur. Ahenkli açılış ve kapanışlara çok dikkat edilmeli ve üstün teknolojik gelişme sağlanmalı.”

Hedef Uzakdoğu’da ve ABD’de yapılanma 
Refik Baydur’a bundan sonrasına dair hedeflerini soruyoruz. Yabancı firmalardan gerek satış gerekse ortaklık için teklifler aldıklarını belirterek hedeflerini şöyle anlatıyor: “Bir teknik üretimin öncelikli hedefi yenilenmek, teknolojiye önem vermek ve rakiplerini iyi takip etmektir. Biz bu konuda çok yoğun çalışıyoruz. Bundan sonraki hedefimiz, Türkiye’deki merkezi üretim birimlerimizi çağdaş üretim teknikleri kullanacak bir yapıya kavuşturarak imalat yelpazemizi genişletmek, ABD ve Uzakdoğu’da teşkilatlanıp bir dünya markası olmak. Dünya çapında ağırlığı olan bir kuruluş olma vizyonuyla çalışıyoruz.”

HABERİN TAMAMI İÇİN…

Paylaş: