TÜRKİYE’NİN DEV KURULUŞU TÜPRAŞ, KİPLAS ÜYESİ OLDU

Paylaş:


Enerji sektöründe faaliyet gösteren Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (Tüpraş) üyelerimiz arasına katıldı.
Kurulduğu 1983 yılından bu yana enerji sektöründe faaliyet gösteren 28.1 milyon tonluk rafinaj kapasitesi ve katma değerle Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu olan Tüpraş, KİPLAS üyesi oldu.
Koç Holding Endüstri İlişkileri ve Proje Yöneticisi Eriş ASLAN ile Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. İnsan Kaynakları Direktörü Ahmet AKSOY, 9 Ocak’ta KİPLAS’a bir ziyarette bulunmuşlardı. KİPLAS Yönetim Kurulu Başkanı Levent KOCAGÜL ve Genel Sekreter Av. Saadet CEYLAN ile bir araya gelinen bu ziyaretin ardından üyelik sürecine dair son işlemler de tamamlanarak Tüpraş’ın KİPLAS üyeliği resmiyet kazanmış oldu. Tüpraş’ın Türkiye genelinde yer alan Batman, İzmit, İzmir ve Kırıkkale Rafineri işletmeleri ile KİPLAS üyesi olmasının ardından, KİPLAS’ın üye sayısı 76’ya yükseldi.
Sektörümüzdeki güçlü temsili açısından büyük bir sinerji yaratacağına inandığımız bu katılım ile daha büyük ve daha güçlü bir aile olduğumuza inanıyor ve iş birliğimizin uzun yıllar devam etmesi dileğiyle Tüpraş’a “KİPLAS’a hoş geldiniz” diyoruz.
TÜPRAŞ HAKKINDA
TÜPRAŞ, yarattığı katma değer ve cirosuyla Türkiye’nin en büyük sanayi şirketi konumundadır. Avrupa’nın 7’nci büyük rafineri şirketi olan Tüpraş, ortalama 9,5’lik Nelson kompleksite endeksi ile Akdeniz’in en yüksek kompleksiteye sahip rafinerileri arasında bulunmaktadır. Tamamlanan Fuel Oil Dönüşüm yatırımları sonrası İzmit Rafinerisi, bölgedeki en yüksek kompleksiteye sahip rafineri haline gelmiştir.
Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu araştırmasına göre, 2017 yılında sanayinin zirvesinde 51.1 milyar TL’lik üretimden satışlar ile listede ilk sırayı Tüpraş almaktadır.
Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) 2017 yılı verilerine göre yapmış olduğu değerlendirmede Türkiye genelinde en fazla ihracat yapan şirketler sıralamasında 5. olan Tüpraş, ayrıca sektör bazında yapılan ihracat faaliyetinde de “Kimyevi Maddeler ve Mamulleri” kategorisinde birinci olmuştur.

Paylaş: