TOYO MATBAA MÜREKKEPLERİ TÜRKİYE’NİN İLK MÜREKKEP “AR&GE MERKEZİ” OLARAK TESCİLLENDİ

869
0
Paylaş:

Türkiye’de 1968 yılından beri faaliyet gösteren KİPLAS Üyesi TOYO Matbaa Mürekkepleri, kuruluşundan bugüne kadar Türkiye’nin mürekkep sektörüne yön veren markalarından biri. Üyemiz, 2016 yılından itibaren ise Toyo Ink Group’tan aldığı global destek ile yoluna devam ediyor.

Firmanın uzun yıllardır Ar&Ge çalışmaları ve altyapısına verdiği destek, önem ve değer , T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından da tescillenmiş ve üyemiz Türkiye’nin ilk mürekkep Ar&Ge merkezi olma ünvanını elde etmiştir.

Üyemiz ilk kurulduğu yıllardan itibaren Ar&Ge faaliyetlerini sürdürmektedir. Fabrika içinde 500 m2’lik bir alanda ayrı bir birim olarak hizmet veren A&Ge Merkezi, 27 kişilik bir ekipten oluşmaktadır. Yüksek lisans eğitimlerini tamamlayan kuruluş personelleri yanında yüksek lisans eğitimlerine devam eden üç personel  bulunmaktadır. Ar&Ge Merkezi personellerinin yüksek lisans ve doktora eğitimleri alması üniversite-sanayi işbirliğini destekleyecek ve sektöre inovatif ürünlerin sunulmasını sağlayacak şekilde planlanmaktadır.

Ar&Ge Merkezinin tescillenmesi ile birlikte özellikle üniversite-sanayi işbirliğinin artırılması yönündeki hedefleri gerçekleştirmek amaçlı proje çalışmalar  bu doğrultuda yapılandırılmıştır.

Devam eden TÜBİTAK projelerinde İYTE (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü) ve İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi)’den akademik danışmanlar ile birlikte çalışılmakta. Kuruluş, üniversitelerin araştırma olanaklarından faydalanmak, ortak projelerde yer almak ve gelecekteki Ar&Ge istihdamı için altyapı oluşturmak amaçlı üniversiteler tarafından uygulanan çeşitli programlara dahil olmuş.

Ar&Ge Merkezinin kısa ve orta vade stratejilerine paralel olarak odaklancağı araştırma ve yeni ürün çalışmaları;

  • Kağıt, karton, metal, esnek ambalaj olmak üzere her tip gıda ambalajı için gıda güvenliğini esas alan ve tüm regülasyonlara uygun,
  • Çevre ve insan sağlığına duyarlı, yenilenebilir kaynaklardan elde edilen, VOC (uçucu organik bileşikler) oranı düşük hammaddeler ile tasarlanmış,
  • Sürdürülebilir bir dünya için enerji kaynaklarının verimli ve etkin kullanımını sağlayan inovatif ürünler üzerine olacaktır.

Kuruluşun AR&GE Teknik Destek Müdürü  Rukiye KİTER; hedeflerini şöyle özetliyor: 

“Fikri Sınai Mülki Hakların korunması çerçevesinde 2017 ve 2018 yılında tamamlanmasını hedeflediğimiz yeni ürünlerimizin  patentlenmesine yönelik çalışmalarımızı başlatmamızın yanı sıra Ar&Ge Merkezimiz stratejilerini TOYO INK bilimsel, inovasyon hedefleri; TC. Bilim Sanayi ve Teknoloji  Bakanlığı Ar&Ge Merkezi yükümlülükleri ; sektör ihtiyaçları ve sektörü geleceğe taşıyacak teknolojileri hayata geçirme hedefleri doğrultusunda oluşturmuştur.  Japonya, Belçika, Tayland, Çin, Hindistan, Endonezya, Brezilya ve Amerika’da bulunan Ar&Ge ve Araştırma Merkez’lerimiz ile oluşturduğumuz teknik bilgi ağı ile de stratejilerimizi global ölçekte yapılandırmaktayız.”

TOYO Matbaa Mürekkepleri olarak sektörün lider kuruluşları arasında yer aldığımızı bir kez daha kanıtlamış olduk. Türkiye’nin ilk “Mürekkep Ar&Ge Merkezi” olarak bilimsel temelli, inovatif ürünlerimiz ile ülke ekonomisine değer katmaya devam edeceğiz.”

Üyemizi tebrik ediyor, daha büyük başarılarının devamını diliyoruz.

 

Paylaş: