TİSK ile İŞKUR arasında iş birliği protokolü

820
0
Paylaş:

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) arasında, “İşbaşı Eğitim Programı” çerçevesinde imzalanan protokolle, işsiz gençler ve öğrencilere çalışarak tecrübe kazanma imkanı, işverenlere de istihdam etmeyi planladıkları gençleri iş başında tanıma fırsatı sağlanacak.

İŞKUR Genel Müdürü Nusret Yazıcı, Feriye Lokantası’ndaki protokol imza töreninde, “İşbaşı Eğitim Programı”nın, eğitim sonrasında yaklaşık yüzde 50 istihdamda kalma başarısı sağladıkları bir proje olduğunu söyledi. Projeyi çok önemsediklerini anlatan Yazıcı, projeyi Türkiye kadar kapsamlı uygulayan ikinci bir ülke olmadığını belirtti.

TİSK Başkanı Yağız Eyüboğlu da 2014’te dünyadaki genç işsiz sayısının 74,7 milyon olduğunu aktardı.

Eyüboğlu, projeyle genç işsizliğe çare olmaya çalışacaklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

“GAN (Küresel İşbaşında Eğitim Ağı) TÜRKİYE üyesi şirketler, program kapsamında işsizlere ve öğrencilere eğitim vererek, becerilerini artıracak, mesleki deneyim eksikliklerini giderecek. Aynı zamanda istihdam etmeyi planladıkları kişileri işbaşında tanıma fırsatı bulacak. Bu sayede gençler meslek ve iş kazanırken, işverenlerin nitelikli eleman ihtiyacı karşılanmış olacak. İşverenler teşvikten faydalanacak, çalışanlar eğitilirken kazanacak. Protokol kapsamında şirketler katılımcılara verecekleri eğitimleri planlayıp, uygulamayı üstlenecek. İŞKUR, katılımcıların zorunlu giderlerinin yanı sıra, iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primlerini ödeyecek.” HABERİN DEVAMI İÇİN…

 

Paylaş: