STAR RAFİNERİ’YE ÖDÜL

Paylaş:

STAR Rafineri, İngiltere merkezli finans ve iş analizi dergisi International Finance Publications tarafından finans kategorisinde “En İyi Finansal Proje Yönetimi’’ ödülüne layık görüldü.
SOCAR Türkiye’nin iştiraki STAR Rafineri, İngiltere’de International Finance Publications Ltd. tarafından yayınlanan seçkin finans ve iş analizi dergisi International Finance Dergisi’nin verdiği International Finance Awards ödüllerinde ‘Finans’ kategorisinde “Best Financial Project Management- En İyi Finansal Proje Yönetimi” ödülüne layık görüldü. Her yıl Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Afrika’da 10 kategoride verilen prestijli ödül, 17 Ocak’ta Dubai’de düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Ödülü, STAR Rafineri adına Finans Direktörü Betül Sarıkaya aldı.
Açıklamada görüşlerine yer verilen STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, toplam yatırım bedeli 6,3 milyar dolar olan şirketin 3,3 milyar dolarlık kısmının proje finansmanı kredisi şeklinde, kalan kısmının ise öz kaynaklarla karşılandığını belirtti.
Projede kredi miktarı, süresi ve kaynakları bakımından ilklere imza attıkları finansman paketinin, bugüne kadar kendilerine birçok ödül kazandırdığını bildiren İlter “International Finance Awards kapsamında layık görüldüğümüz bu ödül ise proje finansmanımızı 5 yıl boyunca sözleşme kurallarına uygun, etkili ve başarılı yürütmemiz nedeniyle verildi. Gerek inşaat aşamasında yarattığı istihdam hacmiyle gerekse çok kaynaklı ve en iyi yönetilen proje finansmanıyla hayata geçen, Türkiye ve Azerbaycan’a prestij ve değer katan rafinerimiz artık ürettiği katma değerli ürünlerle de ekonomiye fayda sağlayacak. Yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesiyle, Türkiye’nin senelik yaklaşık 38 milyon ton petrol ürünü ihtiyacının yüzde 25’ini tek başına karşılayacak olan STAR Rafineri, dizel, jet yakıtı ve nafta gibi stratejik ürünlerin ithalatını azaltarak cari açığın yılda yaklaşık 1,5 milyar dolar düşürülmesine katkı sağlayacak.’’ açıklamalarında bulundu.

Paylaş: