SOCAR’IN DEV YATIRIMI STAR RAFİNERİ AÇILDI

Paylaş:

Kaynak: NTV

Türkiye’nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı SOCAR’ın 6.3 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirdiği STAR Rafineri, uluslararası bir törenle açıldı.

Türkiye’de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olan STAR Rafineri, yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesiyle Türkiye’nin petrol ürünü ihtiyacının yüzde 25’ini karşılayacak ve cari açığın azaltılmasına yılda 1,5 milyar dolar katkı sağlayacak.

SOCAR Başkanı Rögnav Abdullayev, STAR Rafineri ile ilgili olarak; ‘’Bugün bizim için tarihi bir gün. Çünkü 25 Ekim 2011 tarihinde, yine burada bulunan iki ülkenin cumhurbaşkanları tarafından temeli atılan STAR Rafineri’nin açılışını gerçekleştiriyoruz. Dünyanın en iyi teknolojileriyle donatılan STAR Rafineri, rafineri ve petrokimya entegrasyonunu gerçekleştirdiğimiz, bizim için stratejik öneme sahip bir yatırım. Yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesi olan rafinerimiz, Azerbaycan ve Türkiye arasında gelişen ekonominin en önemli yatırımlarından biri olacak’’ diye konuştu.

Haberin detayları için tıklayınız.

Paylaş: