REFİK BAYDUR’u saygıyla anıyoruz…

Paylaş:

Refik BAYDUR’u vefatının 1. Yıl dönümünde saygı ve özlemle anıyoruz.

O kıymetli bir eş, baba ve müşfik bir dedeydi. Türk Çalışma Hayatında işçi kesimi ile işveren kesimi arasındaki kalıcı barışın mimarıydı. Vatanseverdi, demokrasimizin ve parlamenter sistemin yılmaz savunucusuydu.  İnanmış bir Atatürkçüydü.

O gerçek bir “başarı” öyküsüydü. Erzincan’ın Tercan ilçesine bağlı bir köyde doğmuş, Erzurum’da lise öğrenimini bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olmuş ve çalışma hayatına atılmıştı.

Sendikacılık macerası “işveren temsilciliğiyle” başladı. Türkiye Kimya Petrol Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikasında (KİPLAS) 1963’te Yönetim Kurulu Üyesi, 1977’de Başkan oldu. Vefat ettiği güne kadar hem KİPLAS’ın hem camianın “Başkan”ıydı.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) 15 yıl Yönetim Kurulu Başkanlığını ifa etti. Ülkenin en fırtınalı dönemlerinde, tarihe geçen BEREC Grevinde, İş Kanunlarında, Hür Teşebbüs Konseyinde, Milli Prodüktivite Merkezinde, 1987 Grevlerinde, TİSK’te ve 28 Şubat Sürecinde, hareketli geçen her dönemde gündeme damgasını vurdu.

“Yemeğini ortadaki bir tencereden, sofradaki insanlarla paylaştı. … paylaşmayı ve zamanında sofrayı terk ederek yeniden yola koyulmayı büyüklerinden öğrendi.

Zengin olmak için eline geçen fırsatları reklam yapmadan layık olanlarla paylaştı.

Aldığı her görevin altına, o sorumluluğu taşıyabileceği zaman girdi. İnanmadığı hiçbir şeye hatır ve olanakları için “evet” demedi.

Çalıştırdığı hiçbir kişinin bilerek hakkını yemedi

Emanete ihanet etmedi...”

Çalışanlarının yolunu aydınlatmış, yol gösterici ve öğretici lider, sanayici, yeri doldurulamayacak büyük insan, Başkanımız Refik BAYDUR, böyle yaşadı.

Rahmet, saygı ve özlemle anıyoruz…

Ruhu şad olsun.

İlgili tüm haberleri görmek için…

Paylaş: