PETKİM’den büyük atılım

Paylaş:

SOCAR Türkiye Başkanı ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz hedeflerini anlattı. SOCAR Türkiye Başkanı ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, katıldığı bir televizyon programında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Üyemiz Petkim’in de Yönetim Kurulu olan Kenan Yavuz, Petkim’in kuruluşunun 47. yıldönümünü nedeniyle Aliağa Ekpres gazetesi için değerlendirmelerde bulundu. Yavuz gazetedeki önemli başlıklardan derlediğimiz röportajında şunları söyledi:

Yakıt ve LPG

“İzmir’de rafinerimizle birlikte gerek istasyonlar kanalıyla gerekse dağıtım şirketlerinden birini satın alarak petrol dağıtımı işlerine gireceğiz. 10 milyon tonluk rafinerinin 3 milyon tonunu Petkim kendisi tüketecek. 7 milyon tonunu ise dizel jet yakıtı ve LPG olarak Türkiye pazarına sunacağız.

Bunun stratejik olarak nasıl olacağına karar vermedik. Ancak mevcut dağıtım ağlarından birini satın alabiliriz ya da kendi akaryakıt istasyonlarımızı kurabiliriz ama mutlaka dağıtım işinde olacağız.”

Özel Statü

“Petkim yarımadasını özel bir enerji endüstri kümesi statüsünü kavuşturmayı düşünüyoruz. Bunun için bir yasa çalışması yapılıyor. Buradaki amacımız bürokratik prosesleri canımızdan bezdiren mevzuatları aşmak. Yarımadanın özel bir statüye kavuşmasını istiyoruz. Ancak bu özel statü kümelenme modeline göre oluyor.

Çıkacak olan yasa ise sadece petrokimya ve rafinaj kümesini kapsayacak. Bunun için şartlar çok ağır. Bu model için hazır bir yatırım olması, enerjiyi kendi bünyesinde üretmesi ve belli bir toprak büyüklüğüne sahip olmak gerekiyor.”

Beş yıldızlı meslek lisesi

“Aliağa’da kimya sanayiine yönelik bir meslek lisesi yaptırıyoruz. Burada Türkiye için gerçek anlamda ara işgücü ara eleman yetişecek. Türkiye’nin 5 yıldızlı otel standartlarında en güzel okulu olacak. 200 kişilik yatakhanesi, 500 kişilik konferans salonuyla, sınıfların büyüklüğü tavanların yüksekliğiyle herşeyiyle 5 yıldızlı bir okul yapıyoruz.”

50 milyar dolar ihracat hedefi

“Hedefimiz 2023 yılında 50 milyar dolarlık ihracat. Sayın Başbakanın 2023 yılı için koymuş olduğu 500 milyar dolarlık hedefte kimya sanayine düşen pay 50 milyar dolar. Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 10′u kimyadan kaynaklanıyor. Şu anda ise Türkiye’deki 134 milyar dolarlı ihracatın 13 milyar dolarını kimya sanayi karşılıyor.

Petkim yarımadasında hedefimiz ise 5 milyar dolarlık ihracat. 20 milyar dolar ciro.”

Haksız rekabet

“Benim Ortadoğu’daki bir rakibim geçen yıl 10 kişiyle Petkim kadar ciro yaptı. Sadace Türkiye’ye sattığı ürün ve kombi servisi Petkim kadar ciro yaptı. Ayrıca ne üretim kaygısı, ne vergisi hiçbir şey yok. Tabi böyle olunca haksız rekabet oluyor. Doğalgaz biliyorsunuz yüzde 20 zamlandı. Biz 360 dolara alıyoruz.

Petro kimya sektöründe yatırım yapıyorsanız dışarıdan alarak kar edemezsiniz. Çünkü gözaçıp kapayana kadar oluşan enerji dalgalanması milyarlarca dolarlık zarara neden olabilir. Onun için enerjiyi kendimiz üretmek zorundayız. Türkiye’nin haksız rekabet konularında desteklenmesi gerekiyor.

Bizim suçumuz Türkiye’nin sınırları içinde üretim yapmak olmamalı. 10 kat daha fazla maliyet yapmak benim suçum değil.” HABERİN TAMAMAI İÇİN…

Paylaş: