MYK Kimya Sektör Komitesi 9. Toplantısı KİPLAS’ta yapıldı.

Paylaş:

MYK Kimya Sektör Komitesi 9. Toplantısı KİPLAS’ta yapıldı.

myk002

MYK Kimya Sektör Komitesi, Kimya, petrol, lastik ve plastik sektöründe meslek standartlarının hazırlanması amacıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile “Kimya Sektör Platformu”nu temsilen Türkiye Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikası (KİPLAS)  arasında imzalanan “Meslek Standardı  Hazırlama İşbirliği Protokolü” kapsamında görevlendirilen KİPLAS’ın, Türkiye Petrol Kimya Lastik İşçileri Sendikası (PETROL-İŞ) işbirliği ile hazırladığı 2 taslak meslek standardını görüşmek üzere KİPLAS genel merkezinde toplandı.

 

MYK “Sektör Komitelerinin Kuruluş, Görev, Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre sektör komitesi üyelerinin kendilerine iletilecek meslek standardı taslağını şekil, içerik ve işgücü piyasası ile çalışanların beklentilerini karşılaması yönünden değerlendirmeleri ve görüş oluşturmaları gereği uyarınca MYK Kimya, Petrol, Lastik ve Plastik Sektör Komitesinin saha ziyaretini de kapsayan  dokuzuncu toplantısı 19-20 Aralık 2012 tarihlerindeİstanbul’da yapıldı.

Komite üyeleri inceleme ve değerlendirme çalışmaları çerçevesinde 19 Aralık günü Çerkezköy’de bulunan Polimer Kauçuk Sanayi’ne ait Sel Hortumları tesislerini gezdi ve standartlara ilişkin gözlem yaptı. Aynı gün Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) bünyesinde kurulan ve kimya sektöründe faaliyet gösterecek olan test ve belgelendirme merkezlerinden biri olan merkeze de bir ziyaret gerçekleştirildi.

 

20 Aralık 2012 tarihinde ise Komite üyeleri ve alan uzmanlarından oluşan heyet KİPLAS genel merkezinde Hortum Üretim Operatörü Seviye 3 ve Kauçuk Hortum Üretim Operatörü Seviye 3 standartlarını görüştü. Bu toplantının ardından KİPLAS’ın AB Projesi kapsamında hayata geçirdiği Kimya Sektörü Test ve Belgelendirme Merkezi (KİTEM) de gezildi ve değerlendirmelerde bulunuldu.

Temas ve ziyaretlerini tamamlayan komite üyeleri İstanbul’dan ayrıldı.

Paylaş: