Mecaplast Ar-Ge Binası Türkiye’nin “En İyilerinden”

Paylaş:

Arkitera bünyesindeki Türkiye’nin en büyük dijital mimarlık arşivi ARKİV, 2011’in en iyi binalarını seçti. Mimarlardan oluşan jüri, Türkiye’de uygulaması geçen yıl tamamlanan 79 önemli projeyi inceledi ve 39 projeyi 2011 seçkisine aldı.

Seçilen bu projeler içinde, üyemiz Otomotiv firması Mecaplast’ın Gebze’de geçtiğimiz yıl hizmete giren Ar-Ge binası da yer aldı.
Mecaplast tarafından Mecaplast iki olarak adlandırılan ve fabrika alanı içerisine inşa edilen Ar-Ge binasının yapımına 2011 yılının başında başlanmıştı. Ar-Ge binası 2011 yılının Ağustos ayında tamamlandı.

Toplam 30.000 m² açık ve 14.000  m²  kapalı alanda kurulu tesislerde üç katlı Toplam  1005 m²’lik bağımsız bir  bölümde mevcut olan yeni   AR-GE Merkezi içinde Araştırmacı Personel, Teknisyen ve Destek Personeli grupları için ayrı organizasyonlar bulunuyor.

AR-GE projelerinin prototip üretimini gerçekleştiren tasarlanan kalıpların prototip çalışmalarını yapan ve ayrıca AR-GE tasarım bölümü ile AR-GE prototip üretim departmanı arasında koordinasyonu sağlayan araştırmacı ve teknisyenlerin görev yaptığı bölüm giriş katında yer alıyor.

Binanın 1. Katında yer alan bölümde AR-GE projelerine ait tasarımların Mekanik çalışmalarını  gerçekleştiren ve ayrıca ,Tasarım çalışmalarını yürüten , AR-GE projelerinin malzeme ve Prototip üretimini takip eden araştırmacı ve teknisyenler görev almakta.

Faaliyet gösterilen iş kolu “Emek ve Teknoloji Yoğun” bir sektör olduğu için Mecaplast ana parolasını  “AR-GE” siz sanayi olmaz ve AR-GE ‘siz markalaşma olmaz” şeklinde belirlemiş.

“AR-GE Yerli Olmayı Sağlayacak”

Mecaplast Genel Müdürü Ali Seyhan ise çalışmalarına 1997 yılında başlanan Ar-Ge Merkezi kurulumunda gelinen noktadan duydukları memnuniyeti ve gururu ifade ederken; “Ar-Ge bize yerli olmayı sağlayacaktır. Yerli olmak demek; daha hızlı, daha ucuz ve daha esnek olmak demektir.” dedi.

Sözlerine “Sürekli iyileştirme için ve geliştirme için Ar-Ge geleceğimizde anahtar rol oynamaktadır. Geleceğimizi sağlama almak, rekabetçi olabilmenin yolu Ar-Ge’nin verimli çalışmasından geçmektedir.” Diyerek devem eden Seyhan, artık otomotiv sektörü içinde ihtiyaç duydukları kalıpların neredeyse tamamının Türkiye’de yapılıyor olmasının bu yatırım ve çalışmaların eseri olduğunu ifade etti.

Üyemiz Mecaplast’ın Ar-Ge Departmanında 37 Araştırmacı, 16 teknisyen ve 5 destek personeli olmak üzere 58 personel çalışıyor.

Paylaş: