KOCAGÜL 3. PROSES EMNİYETİ SEMPOZYUMU’NDA KONUŞTU

67
0
Paylaş:

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) koordinatörlüğü ve Chem Media/Artkim Group organizasyonu ile gerçekleşen KSO 3. Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi, 10-11 Mayıs 2022 tarihinde Gebze Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirildi.

Sempozyumun 10 Mayıs 2022 tarihindeki ilk gününe özel konuşmacı olarak katılan KİPLAS Yönetim Kurulu Başkanı ve TİSK Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Levent Kocagül, ‘’Çalışma Hayatında Proses Emniyeti ve İnsan Faktörü’’ başlıklı bir konuşma yaptı.

Sempozyum, KİPLAS Disiplin Kurulu Üyesi, DYO Boya Fabrikaları İnşaat Boyaları Teknik Fabrika Direktörü ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Hasan Şerefhan, Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak’ın açılış konuşmaları ile başladı.

Levent Kocagül konuşmasında, Konfederasyonumuz TİSK ile TİSK Mikrocerrahi Vakfı’nın İSG konusuna verdiği öneme vurgu yaparak işveren çatı kuruluşu olarak İSG kültürünü işletmelere benimsetmeyi, çalışanlarda farkındalığı artırmayı öncelik olarak kabul ettiklerini dile getirdi. Kocagül, TİSK ve TİSK Mikrocerrahi Vakfı’nın, işletmelerin daha güvenli üretim yapmalarına yönelik pek çok faaliyet yürüttüğünü belirterek İSG Teknolojilerini Yaygınlaştırma Projesi, NEBOSH ve IOSH Eğitimleri, TİSK Akademi Online Gelişim Platformu ile İSG Forum Tiyatro hakkında bilgi aktardı.

KİPLAS’ın İSG alanındaki faaliyetlerine de değinen Levent Kocagül, 3. Göz İSG Denetim Hizmetleri ve üye işyerlerinin talebi doğrultusunda iş süreçlerine uygun düzenlenen eğitimler vasıtasıyla proses tehlikeleri ve önlemleri hakkında farkındalığın ve güvenlik kültürünün artırılmasının amaçlandığını söyledi.

KİPLAS’ın odağa aldığı konulardan birisinin de Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesine ilişkin faaliyetler olduğunu vurgulayan Kocagül, bu kapsamda gerek kamu kurumları gerek sivil toplum kuruluşları ile ortaklaşa gerçekleştirilen bazı işbirliği ve proje çalışmalarına değindi. Kocagül, KİPLAS’ın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı işbirliğiyle yürüttüğü Kimya Sektöründe İSG 4.0 Projesi ile KİPLAS İSG İyi Uygulama Ödülleri hakkında bilgi verdi.

Proses emniyetinin kimya sektöründeki öneminden bahseden Kocagül, neredeyse tamamını tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinin oluşturduğu kimya sektörünün güvenlik konuları arasında proses emniyetinin ilk sıralarda yer aldığını belirtti. Günümüzde kimya tesisi yatırımlarının artış göstermesi sebebiyle insan faktörlü iş kazası sayılarının da buna paralel olarak artış gösterdiğinin altını çizen Kocagül, kimya endüstrisindeki kaza kök sebepleri incelendiğinde %65’inin insana bağlı kazalar olduğunu belirtti.

KİPLAS Yönetim Kurulu Başkanı Levent Kocagül’e konuşmasının sonunda, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu tarafından plaket takdim edildi.

Paylaş: