KKDİK YÖNETMELİĞİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Paylaş:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliği ile KİPLAS’ın ev sahipliğinde düzenlenen KKDİK Yönetmeliği Bilgilendirme Toplantısı 25 Aralık 2020 tarihinde yapıldı.

Zoom üzerinden interaktif olarak gerçekleştirilen toplantıya, KİPLAS üyesi işyerlerinden, sektörden ve TİSK üyesi İşveren Sendikalarından 80’in üzerinde yönetici ve uzman katıldı. Açılışı KİPLAS Genel Sekreter Yrd. Av. Ulaş Yıldız tarafından yapılan toplantıda Kimyasallar Yönetimi Dairesi Başkanlığından Çevre ve Şehircilik Uzmanı Dilek Erkan “Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması (KKDİK) Hakkında Yönetmelik” kapsamında bilgilendirme sunumu yaptı.

Dilek Erkan, kimyasalların her alanda ve her yerde karşımıza çıktığını, neredeyse kimyasalların bulunmadığı bir ürün olmadığını, ancak ürünlerdeki kimyasalların zararlılığı yönünde bir değerlendirme yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Erkan ayrıca; KKDİK Yönetmeliğinin amacı, kapsamı, Ön Madde Bilgisi Değişim Forumları (ön-MBDF), kayıt süreci, Kimyasal Değerlendirme Uzmanının görevi, Bakanlığın yürütmekte olduğu “REACH Tüzüğü Kapsamında Kimyasal Güvenlik Değerlendirilmesi Yapılması İçin Teknik Destek Projesi” hakkında bilgi verdi ve sıkça sorulan sorular üzerinden örneklerle açıklamalarda bulundu.

Sunumun ardından, katılımcılardan özellikle kayıt yükümlülükleri ve kayıt dosyasının hazırlanması hakkında gelen sorular, Dilek Erkan tarafından detaylı bir şekilde yanıtlandırıldı.

Av. Z. Ulaş Yıldız’ın teşekkür konuşmasıyla tamamlanan toplantıya iştirak eden üye temsilcilerimize ve misafirlerimize katılımlarından dolayı, teşekkürlerimizi sunarız.

Toplantıda, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan sunuma ulaşmak için tıklayınız.

Paylaş: