KİTEM Uygulama Sınav Alanı Kurulumu çalışmalarında sona doğru…

Paylaş:

KİPLAS’ın AB projesi kapsamında kurduğu ve faaliyete geçirdiği Kimya Sektörü Test ve Belgelendirme Merkezi KİTEM’in bireysel belgelendirme başvurularında adayların uygulama sınavlarını yapcağı uygulama sınav alanı kurulumu tüm hızıyla sürüyor.

Sınav alanlarının şu andaki durumu ve geçirdiği dönüşümü izlemek içinse çalışmalar boyunca çekilen fotoğraflara bir göz atmak yeterli.

KİPLAS Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur’un öncülüğü ve desteğiyle Kocaeli-Gebze V (KİMYA) İhtisas Organize Sanayi Bölgesi içinde kurulması planlanan uygulama sınav alanları 3 alanda hizmet verecek. Bu alanlardan ilki Kimya Laboratuvarı olarak planlandı.

Kimya Laboratuvar Analisti ve Sorumlusu belgesi almak isteyenlerin uygulama sınavlarının yapılabilmesine olanak sağlayacak sınav alanı aslında tam teşekküllü bir kimya laboratuvarı olarak kuruluyor. Sınav alanında bir Laboratuvarda olması gereken tüm donanım olacak. Böylelikle ilerleyen dönemlerde bu laboratuvarlarda sınavların yanı sıra eğitim de verilebilecek. Laboratuvarlar Kimya Sektöründeki bir laboratuvarın yapabileceği tüm analizlerin yapılmasına da olanak sağlayacak.

İkinci sınav alanı Boya Üretiminde belge almak isteyen adayların yeterliliklerinin ölçülmesine olanak sağlayacak olan Boya Üretim Uygulama Sınav Alanı. Burada da boya üretimindeki temel işlemlerin yapılması için gereken donanım mevcut olacak.

Üçüncü alan ise KİPLAS’ın hazırladığı ve çok yakında onaya sunacağı İlaç Üretim Operatörü Seviye 4 Yeterliliğine dayalı belgelenin uygulama sınavlarının yapılması için planlanan İlaç Üretim İşlemleri Uygulama Sınav Alanı. Bu sınav alanı da ilaç üretimindeki temel işlemler yapılabilecek şekilde tasarlanıyor.

GEBKİM desteği

Uygulama sınav alanlarının GEBKİM içinde kurulmasına KİPLAS Yönetim Kurulu Başkanı Refik Baydur öncülük ediyor. Çalışmalar OSB Müdürü Mimar Deniz Delioğlu koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda İnşaat Mühendisi Bertan Yaman liderliğindeki GEBKİM ekibi alanları zamanında bitirebilmek için hızla çalışıyor.

KİTEM yöneticisi Seçil Utku Şahintürk uygulama sınav alanlarının son durumunu yerinde görmek üzere gerçekleştirdiği GEBKİM ziyaretinde İnşaat Mühendisi Bertan Yaman’dan bilgi aldı.

Uygulama sınav alanlarının ilerleyen zamanlarda Kocaeli-Gebze V (KİMYA) İhtisas Organize Sanayi Bölgesi içinde kurulması planlanan Eğitim Merkezinde verilecek eğitimler için de kullanılması öngörülüyor.

Paylaş: