KİPLAS’ta Meslek Standardı Güncelleme Çalışması

Paylaş:

Depo Sorumlusu Seviye 4 Meslek Standardı KİPLAS’ta Güncellendi.

Kimya sektöründe 2009 yılından bu yana Mesleki Yeterlilik Kurumu ile işbirliği içerisinde sektörün ihtiyaçları doğrultusunda Meslek Standardı ve Mesleki Yeterlilik hazırlayan KİPLAS, Kimya sektöründeki çalışmalarının yanında Kimya dışındaki sektörlerde de mesleki yeterlilik sistemine katkı sunmaya devam ediyor.

Bu kapsamda 2012 yılında yine KİPLAS tarafından hazırlanan Depo Sorumlusu Seviye 4 Ulusal Meslek Standardı güncellendi. Güncelleme çalışmalarına KİPLAS’ta 2018’in başında başlanan standart yatay meslek olarak tanımlanan meslek grubu içinde yer alıyor ve sadece Kimya sektörüne değil tüm sektörlere hitap ediyor.

Bu kapsamda Depo Sorumlusu Seviye 4 Ulusal Meslek Standardının güncellemesi için 18 Mayıs’ta KİPLAS’ta bir çalışma yapıldı. KİPLAS koordinasyonunda ve Mesleki Yeterlilik Kurumunun moderasyon katkısıyla yapılan çalışmaya MYK’dan Uzman Yardımcısı Burak Çağrı KARAKAYA, moderatör Tolga ÇULHA, Türklim İktisadi İşletmesi Personel Belgelendirme Merkezi Müdürü Taylan Çakır, Marport Limanı CFS ve Ambar Operasyon Müdürü Gökhan İRİS, Türkiye Taş Kömürü İşletmeleri Patlayıcı Madde Ambar Şefi Cihan DEMİRCİ ve KİPLAS’tan Mesleki Yeterlilik Sistemi Sorumlusu Erdem Abaka katıldı.

Tüm sektörlerde depo, antrepo, ambar gibi yerlerde görev yapan depo sorumlularını ilgilendiren standart MYK onayıyla genel görüşe çıkacak. Görüş toplama aşamasından sonra son düzenlemeleri yapılan standart MYK onayına sunulacak. Onaylanan standart Resmi Gazete’de yayımlanacak. Standardın yayımlanmasının ardından ilgili tüm sektörler kendi ihtiyaçları doğrultusunda bu standardı temel alarak ulusal yeterliliklerini hazırlayabilecekler ve isterlerse ilgili süreçlerin tamamlanmasının ardından mesleki sınav ve belgelendirme yapabilecekler.

Paylaş: