KİPLAS’ta Av. Zühal Baydur Fotoğraf Sergisi

Paylaş:

Yarım asrı geride bırakan KİPLAS yeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Bu kez sanat dünyasının içinden değil, kendi camiamızdan bir konuğumuz var.

KİPLAS’ın kurulduğu günden bu yana tüm çalışmalarda yer almış, ülkemizin ilk kadın sendika yöneticisi Av. Zühal Baydur’un objektifinden yansıyan eserler yer alıyor bu kez galerimizde.

Türkiye çalışma hayatına endüstri ilişkileri alanında, kesintisiz 44 yıl hizmet veren Av. Zühal Baydur, KİPLAS ile özdeşleşmiş bir isim. Sendikanın ilk yıllarından itibaren camiaya emek vermeye başlayan ve uzun yıllar KİPLAS Genel Sekterliği görevini yürüten Av. Zühal Baydur ilerleyen süreçte Yönetim Kurulu Danışmanı olarak çalışmalarını sürdürmüş uzunca bir süre KİPLAS Baş Hukuk Müşaviri olarak çalışma hayatımıza hizmet vermiştir.

Av. Zühal Baydur aynı zamanda 1990’larda KİPLAS’ın başlattığı yenilenme çalışmaları kapsamında öncülüğünü yaptığı sosyal sorumluluk projesi ile sendikanın sanatla anılmasını sağlayan faaliyetlerin de mimarıdır.

2002 yılında Av. Zühal Baydur’un, tavsiye ve girişimleriyle  işveren sendikaları arasında bir ilke imza atılarak KİPLAS genel merkez binası bir sanat galerisi şeklinde yeniden düzenlenerek  KİPLAS Sanat Galerisi faaliyete başlamış ve Türk Sanatının seçkin sanatçıları konuk edilmeye başlanmıştır.

Sanata olan tutkusu ve sanatçıya olan desteğini bir kez de bu yolla gösteren Av. Zühal Baydur’un girişimleriyle KİPLAS Sanat Galerisi açıldığı dönemden bu yana Turan Aksoy, Zeki Arslan, Özdemir Altan, Süleyman Saim Tekcan, Elvan Tekcan Şahinoğlu, Eda Tekcan Tomba, Zahit Büyükişleyen, Volkan Yıldırmaz, Mustafa Ata, Bubi ve Kemal Güzel gibi ünlü isimleri konuk etmiş, 2011 yılından itibaren de genç ve yeni sanatçılarla grup sergiler gerçekleştirmiştir.

Sanata ve sanatçıya hiçbir karşılık beklemeksizin büyük bir özveriyle destek olan Av. Zühal Baydur, dinlenme döneminde fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başlayarak yakın çevresinde gözlemlediği anları objektifine aktarmaya başlamış böylelikle sanatla olan ilişkisini bir adım daha ileriye taşımıştır.

Sendikamızın adının sanatla da anılıyor oluşunun mimarı ve sanatçıların her anlamda destekçisi Av. Zühal Baydur’un eserlerinin sadece yakınındaki ‘sınırlı’ bir çevre tarafından izlenmesinin bir anlamda haksızlık olduğunu düşünen Galerimiz, bu kez de kapılarını Sayın Baydur’a açarak bu çalışmaları sanatseverlerle buluşturmak istemiştir.

Bu vesileyle genç sanatçılar ve camiamız adına kendisine olan vefa borcumuzu da bir nebze olsun ödeyebileceksek ne mutlu bize.

Başkanımız Sayın Refik Baydur’un deyimiyle ‘gerçek Müslüman ve reklamsız dindar’ olan Av. Zühal Baydur’un özellikleri arasına sanatçı tanımını da –affına sığınarak- biz ekliyor ve sizleri ‘Av. Zühal Baydur-Benim Gözümden’ adlı fotoğraf sergimize davet ediyoruz.

Açılış kokteyli 20 Kasım 2013 tarihinde yapılacak sergi 31 Aralık akşamına kadar izlenebilir.

Eserlerin satışından elde edilecek gelirin tamamı TSK Mehmetçik Vakfı’na bağışlanmıştır.

Paylaş: