KİPLAS’ta ADR Semineri yapıldı.

Paylaş:

KİPLAS’ın TUGEM işbirliği ile düzenlediği seminer KİPLAS’ta geniş bir katılımla gerçekleştirildi.
Seminerde  “Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik” ve “Tehlikeli Malların Karayolu ile Taşınmasına İlişkin ADR Sözleşmesi” konuları ele alındı.
KİPLAS üyeleri dışında da ilginin yüksek düzeyde olduğu gözlenen seminer Sendikamız Teknik İşler ve Eğitim Birimi Sorumlusu  Sn. Seçil Utku Şahintürk’ün açılış konuşması ile başladı. İlk oturumun giriş bölümünde KİPLAS Teknik İşler Başdanışmanı Erol Çileli, 01.01.2014 tarihinde yürürlüğe giren Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik ile Yol Kenarı Denetimleri hakkındaki hususlardan ve uygulanacak para cezalarından bahsederek kısa bir ön bilgilendirme yaptı.
Erol Çileli’nin ardından TUGEM’den Sn. Mehmet Tanbaş söz aldı. Tanbaş, söz konusu Yönetmelik ve Sözleşme kapsamında, Tehlikeli Madde taşınması sürecinde hangi aşamaların olduğunu, gönderici, paketleyici, yükleyici, taşıyıcı, alıcı, boşaltan ve araç sürücüsü gibi süreçteki ilgili tarafların yükümlülükleriyle ilgili bilgi verdi.
Verilen kısa aradan sonra Mehmet Tanbaş’ın konuşması devam etti. Tanbaş, yol kenarı denetimleri hakkındaki Genelge ile tehlikeli maddelerin paketlenme sınıfları, tehlikeli işaretleri ve TSE tarafından verilen onaylar hususuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Daha sonra ambalaj halinde ya da tankerlerle tehlikeli maddeleri taşıyan araçlarda tehlike işaretlemelerinin ve turuncu plakaların yerleşimi konusunda bilgi vermiştir. Seminerin soru cevap bölümünde Sn. Tanbaş, katılımcıların çeşitli sorularına cevap verdi. Bir sohbet havasında geçen bu bölümün ardından seminer saat 17.00’de son buldu.

 

Paylaş: