KİPLAS’IN YENİ GENEL SEKRETERİ AV. ULAŞ YILDIZ OLDU

116
0
Paylaş:

Türkiye kimya sektörünün öncü ve köklü kuruluşu Türkiye Kimya Petrol Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikası (KİPLAS), organizasyonunda görev değişikliği yapıldı. KİPLAS Genel Sekreterliği’ne 2 Ağustos 2021 tarihi itibariyle Av. Ulaş Yıldız atandı.

KİPLAS’ta 2019’da Genel Sekreter Yardımcılığına atanan Av. Ulaş Yıldız Genel Sekreterlik görevini 2 Ağustos’ta Av. Saadet Ceylan’dan devraldı.

Av. Saadet Ceylan böylesine köklü bir kurumda hizmet vermiş olmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek KİPLAS’ın hem bir yuva hem de bir okul olduğunu ve burada görev almanın büyük bir gurur kaynağı olduğunu söyledi. KİPLAS’ta önce hukukçu sonrasında ise yönetici olarak çalışmaya başladığını ve bu zaman zarfında tanıma fırsatı bulduğu pek çok isimden gerek hayata dair gerekse endüstri ilişkileri konusuna dair önemli dersler aldığını ve kariyerinin neredeyse tamamını KİPLAS’ta geçirmiş olmaktan dolayı tarifsiz mutluluk duyduğunu ifade etti. Yıdız’a hayırlı olsun dileklerini ileten Ceylan; Yıldız’ın, tecrübesi, kabiliyeti ve bilgisiyle bu görevi layıkıyla yerine getireceğinden hiç şüphesi olmadığını belirterek, görevi gönül rahatlığıyla devrettiğini söyledi. Son olarak Ceylan, ‘’Av. Ulaş Yıldız’ı üstlendiği bu önemli görev için tebrik ediyor, başarılar diliyorum.’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Görevi devralan Av. Ulaş Yıldız ise, Av. Saadet Ceylan’a bugüne kadar gösterdiği büyük destek ve özverili çalışmasından ötürü teşekkür ederek, KİPLAS Genel Sekreterliği’ne atanmasından büyük onur duyduğunu belirtti. Yıldız; Saadet Ceylan’ın da belirttiği gibi, 60 yılı aşan geçmişiyle işveren sendikacılığının en köklü ve en güçlü aktörlerinden olan KİPLAS’ın büyük bir camia olduğunu söyleyerek, çıtayı daha da yükseğe taşımak için özveriyle çalışacağını ifade etti. Yıldız, gerek profesyonel kadrolarıyla gerekse yönetim ekibiyle çalışma hayatına damga vurmuş bir kurumda, Genel Sekreterlik görevini Saadet Ceylan gibi duayen bir isimden devralmış olmaktan gurur duyduğunu, ekip olarak kendilerine duyulan güvene layık olmak için özveriyle çalışarak bu bayrak yarışını heyecanla sürdüreceklerini ifade etti.

Av. Ulaş Yıldız’ın Genel Sekreterlik görevine getirilmesinin ardından, Av. Saadet Ceylan, KİPLAS’ta Yönetim Kurulu Danışmanı olarak görev yapacak.

KİPLAS ailesi olarak Sayın Av. Ulaş Yıldız’a hayırlı olsun diyor, Sayın Av. Saadet Ceylan’a ise KİPLAS Genel Sekreterliğindeki özverili çalışmalarından ötürü şükranlarımızı sunuyoruz.

Av. Ulaş Yıldız’ın özgeçmişi

İş hukuku ve sosyal güvenlik hukuku alanında 2001 yılından bu yana çalışmalarına devam eden Ulaş Yıldız, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. 2004 yılından bu yana çeşitli kurum ve kuruluşlarda danışmanlık yapan Yıldız, avukatlık, toplu iş sözleşmesi uzmanlığı ve müşavirlik görevlerinde bulundu.

Ulaş Yıldız, KİPLAS’a katılmadan önce, 2007-2018 yılları arasında Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) bünyesinde Müşavir Avukat olarak görev yaptı. Ardından Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. bünyesinde Çalışma İlişkileri Müdürü olarak görev yapan Yıldız’ın iş hukuku, iş sağlığı ve güvenliği, çevre hukuku, kamu ihale hukuku alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış çeşitli yazı ve makaleleri bulunuyor.

2010 yılından bugüne kadar Uluslararası Çalışma Teşkilatı’nın (ILO) her yıl düzenlediği Uluslararası Çalışma Konferansı nezdinde Türk işveren heyeti üyesi olan Yıldız, Uluslararası İşverenler Teşkilatı (IOE), Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu (BUSINESSEUROPE) bünyesindeki çeşitli komite ve kurullarda Türk işverenlerini temsil etti. Bu dönemde Türk işverenlerini temsilen ILO Yönetim Kurulu ve Aplikasyon Komitesi üyeliğini de yürütmüştür. Yıldız, ayrıca G20 İstihdam Görev Gücü kapsamında oluşturulan Güvenli İşyerleri Alt Çalışma Grubu’na işveren kesimini (B20) temsilen katıldı.

ILO bünyesinde Mayıs 2018’de Kazakistan’a gönderilen üç kişilik Üst Düzey Heyet ile ILO Aplikasyon Komitesi’ne bağlı olarak kurulan Uluslararası Çalışma Standartlarının Revizyonu Mekanizması Üç Taraflı Çalışma Grubu’nda görev yapan Yıldız, Japon Sınırötesi İnsan Kaynakları ve İşbirliği Derneği’nin (HIDA/AOTS) 2018 ve 2021 yıllarında düzenlediği İşveren Kuruluşu Yöneticilerine Yönelik Eğitim Programı’nı başarıyla tamamlamıştır.

Ulaş Yıldız evli ve bir çocuk babasıdır.

Av. Saadet Ceylan’ın özgeçmişi

Av. Saadet Ceylan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1974-1978 dönemi mezunudur. Ceylan, çalışma hayatına 1980 yılında Serbest Avukat olarak başlamış, 1988 yılından itibaren ise Türkiye Kimya Petrol Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikası’nda (KİPLAS), devam etmiştir. KİPLAS’a Avukat olarak katılan Ceylan bugüne kadar Toplu Sözleşme Uzmanlığı, Hukuk Müşavirliği, Sosyal İlişkiler Servis Şefliği, Genel Sekreter Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik görevlerinde bulunmuştur. 1 Ocak 2009 tarihinden bu yana KİPLAS’ta Genel Sekreterlik görevini yürüten Ceylan, 2 Ağustos 2021 tarihi itibariyle Yönetim Kurulu Danışmanı olarak görev yapacaktır.

Marka Vekili unvanı bulunan Ceylan, İstanbul Barosu Çalışma Hukuku Komisyonu ve TİSK Mevzuat Komisyonu üyeliği yapmıştır. Ayrıca Ceylan’ın iş hukuku alanında çeşitli dergilerde yayımlanmış makale ve yazıları da bulunmaktadır.

Saadet Ceylan, iki kız annesidir.

KİPLAS Hakkında

Türkiye Kimya Petrol Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikası (KİPLAS), üyelerinin çalışma ilişkilerinde; mevzuat çerçevesinde, ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek, toplu iş sözleşmesi süreçlerini yönetmek, işkolunda adil bir ücret sisteminin kurulmasına ve daha iyi çalışma ortamının gerçekleşmesine katkı sunmak, çalışma barışını tesis etmek ve sürdürmek, iş sağlığı ve güvenliğini geliştirmek amacıyla 6 Şubat 1961 tarihinde kurulmuş bir işveren sendikasıdır. KİPLAS, üyelerine verdiği hizmetleri Endüstri İlişkileri ile Teknik Eğitim-Danışmanlık olmak üzere iki ana başlıkta yoğunlaştırmıştır. KİPLAS bugün; petrokimya, lastik, plastik, kauçuk, kompozit, ilaç, temizlik ve bakım ürünleri gibi sektörün hemen her dalında faaliyet gösteren ve 27.000’den fazla kişiye istihdam sağlayan 79 üyesiyle birlikte kimya sektöründe öncü bir rol üstlenmektedir. 60 yıllık köklü tarihinde birçok ilke imza atan KİPLAS, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) bünyesindeki en büyük 4 İşveren Sendikasından biridir.

Paylaş: