KİPLAS’ın da ortağı olduğu “Kimya Sektörünün Yoksullukla Mücadelesi Projesi” başladı

Paylaş:

KİPLAS ile Uluslararası Hayat Boyu Öğrenme Derneğinin de proje ortakları arasında yer aldığı “Kimya Sektörünün Yoksullukla Mücadelesi Projesi” başladı.

Plastikten kozmetiğe, ilaçtan boyaya birçok alt sektörü temsil eden kimya sektöründe yetişmiş eleman ihtiyacına toplumsal duyarlılıkla yaklaşan ve sektör genelinde farkındalık yaratmayı amaçlayan “Kimya Sektörünün Yoksullukla Mücadelesi Projesi” start aldı. Proje, sosyoekonomik açıdan dezavantajlı konumdaki 100 kişinin mesleki eğitim alarak kimyanın farklı alt sektörlerinde istihdam edilmesini amaçlıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen proje, İstanbul’un sosyoekonomik bakımdan dezavantajlı ilçelerinde yaşayan kişilerin kimya sektöründeki ara eleman ihtiyacına cevap verecek biçimde, istihdam edilebilirliğinin ve iş gücüne katılım oranlarının arttırılmasını hedefliyor.

Bir yıl sürecek proje kapsamında, öncelikle projenin hedef kitlesi olan sosyoekonomik bakımdan dezavantajlı bireylerin kimya sektöründe ihtiyaç duyulan alanlarda eğitilebilmesi amacıyla sektörde bir İK İhtiyaç Analizi yapılacak ve hangi alanlarda ara eleman açığı olduğu belirlenecek. Analizden çıkacak veriler doğrultusunda, sosyoekonomik bakımdan dezavantajlı 100 kişiye mesleki eğitim verilerek sertifika almaları sağlanacak. Ayrıca İnsan Kaynakları Portalı oluşturularak iş gücü piyasasına girişleri kolaylaştırılacak. HABERİN DEVAMI İÇİN

Kaynak:Hürriyet

Paylaş: