KİPLAS ÜYELERİ İHRACATIN YILDIZLARI ARASINDA

266
0
Paylaş:

Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştiren ikinci sektörü olan kimyada 2021 yılının ihracat yıldızları belli oldu. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) her yıl düzenlediği “İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”, bu yıl 21 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde 16 KİPLAS üyesi firma çeşitli kategorilerde dereceye girerek ödüle layık görüldü. KİPLAS üyelerinden Star Rafineri A.Ş. ile Aygaz A.Ş. Mineral Yakıtlar İhracatı, Ravago Petrokimya Üretim A.Ş. Plastik Hammadde İhracatı, Tristone Flowtech İstanbul Otomotiv San. ve Tic. Ltd. Şti. Kauçuk Hortumlar İhracatı, Vibracoustic Çerkezköy Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. Diğer Kauçuk Eşyalar İhracatı, Ravago Petrokimya Üretim A.Ş. Kauçuk Hammadde ve Vulkanize Olmamış Hamurlar İhracatı, Jotun Boya San. ve Tic. A.Ş. Boya, Vernik, Mürekkepler İhracatı, Colgate Palmolive Temizlik Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. Sabun İhracatı, Proctor&Gamble Tüketim Malları A.Ş. ile Fater Temizlik Ürünleri Ltd. Şti. Deterjan, Yıkama İhracatı, Toros Tarım San. ve Tic. A.Ş. ile Gübre Fabrikaları T.A.Ş. Kimyasal Gübreler İhracatı, NEDEX Kimya San. ve Tic. A.Ş. Muhtelif Kimyasallar İhracatı, Türk Henkel Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yapıştırıcılar, Tutkallar, Enzimler İhracatı, Koruma Klor Alkali San. ve Tic. A.Ş. Haşere Öldürücüler ve Kovucular İhracatı, Setaş Kimya San. A.Ş. ile Pulcra Kimya San. ve Tic. A.Ş. ise Tekstil Kimyasalları İhracatı Kategorisi’nde ilk 5’e girerek ödüle layık görüldü.

Kimya sektöründeki üye firmalarını başarılı ihracatlarından dolayı onurlandırmak ve teşvik etmek amacıyla İKMİB tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen 2021 İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni, 21 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirildi. İKMİB’in youtube kanalından da canlı olarak yayınlanan törene, T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister ve ödül alan firma temsilcileri katıldı. Ödül Töreni’nde kimyanın alt sektör ve ürün gruplarında toplam 34 kategoride ilk 5’e giren 170 firma ödül almaya hak kazandı.

Türkiye’nin en çok ihracat yapan ikinci sektörü kimya, 2021 yılında gerçekleştirdiği 25,4 milyar dolarlık ihracat ile yeni bir rekora imza attı. Sektörün ihracatı, 2021 yılında yüzde 39 büyüdü. 8 bin 500’ün üzerinde aktif ihracatçı firmayı temsil eden İKMİB, Türkiye’nin toplam kimya ihracatının yüzde 58,75’ini gerçekleştirdi.

Plastikten, boyaya, kozmetikten ilaca 16 alt sektörüyle birlikte diğer sektörlere hammadde veya yarı mamul vererek ekonomide stratejik bir görev üstlenen kimya sektörü, toplam ihracattan aldığı yüzde 11,2’lik pay ile ülke ekonomisine büyük bir katma değer sağlıyor. 2021 yılı ilk üç çeyrek verilerine göre, dünya kimya ihracatı 3,07 trilyon dolar olurken, Türk kimya sektörü küresel sektör ihracatında yüzde 0,76 pay ile 29’uncu sırada yer aldı.

İKMİB 2021 İHRACATIN YILDIZLARI ÖDÜL TÖRENİ’NDE ÇEŞİTLİ KATEGORİLERDE İLK BEŞE GİREREK ÖDÜL ALAN KİPLAS ÜYELERİ VE SIRALAMALARI

MİNERAL YAKITLAR İHRACATI KATEGORİSİ
KuruluşSıralaması
Star Rafineri A.Ş.2.
Aygaz A.Ş.4.
PLASTİK HAMMADDE İHRACATI KATEGORİSİ
KuruluşSıralaması
Ravago Petrokimya Üretim A.Ş.1.
KAUÇUK HORTUMLAR İHRACATI KATEGORİSİ
KuruluşSıralaması
Tristone Flowtech İstanbul Otomotiv San. ve Tic. Ltd. Şti. 3.
DİĞER KAUÇUK EŞYALAR İHRACATI KATEGORİSİ
KuruluşSıralaması
Vibracoustic Çerkezköy Otomotiv San. ve Tic. A.Ş.4.
KAUÇUK HAMMADDE VE VULKANİZE OLMAMIŞ HAMURLAR İHRACATI KATEGORİSİ
KuruluşSıralaması
Ravago Petrokimya Üretim A.Ş.1.
BOYA, VERNİK, MÜREKKEPLER İHRACATI KATEGORİSİ
KuruluşSıralaması
Jotun Boya San. ve Tic. A.Ş.3.
SABUN İHRACATI KATEGORİSİ
KuruluşSıralaması
Colgate Palmolive Temizlik Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.1.
DETERJAN, YIKAMA İHRACATI KATEGORİSİ
KuruluşSıralaması
Proctor&Gamble Tüketim Malları A.Ş.1.
Fater Temizlik Ürünleri Ltd. Şti.3.
KİMYASAL GÜBRELER İHRACATI KATEGORİSİ
KuruluşSıralaması
Toros Tarım San. ve Tic. A.Ş.1.
Gübre Fabrikaları T.A.Ş.4.
MUHTELİF KİMYASALLAR İHRACATI KATEGORİSİ
KuruluşSıralaması
NEDEX Kimya San. ve Tic. A.Ş.2.
YAPIŞTIRICILAR, TUTKALLAR, ENZİMLER İHRACATI KATEGORİSİ
KuruluşSıralaması
Türk Henkel Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.2.
HAŞERE ÖLDÜRÜCÜLER VE KOVUCULAR İHRACATI KATEGORİSİ
KuruluşSıralaması
Koruma Klor Alkali San. ve Tic. A.Ş.5.
TEKSTİL KİMYASALLARI İHRACATI KATEGORİSİ
KuruluşSıralaması
Setaş Kimya San. A.Ş.2.
Pulcra Kimya San. ve Tic. A.Ş.3.
Paylaş: