KİPLAS İSG İYİ UYGULAMA ÖDÜLLERİ TOPLANTISI YAPILDI

Paylaş:

KİPLAS İSG İyi Uygulama Ödülleri yarışmasında ödül alan iyi uygulamaların, KİPLAS üyesi işyerleriyle paylaşılması amacıyla bir toplantı düzenlendi.

Bu yıl ikincisini gerçekleştirilen KİPLAS İSG İyi Uygulama Ödülleri yarışmasında ödüle layık görülen iyi uygulamaların, Üye işyerlerimiz ile paylaşılması amacıyla düzenlenen toplantı 18 Kasım’da yapıldı. Dijital ortamda gerçekleşen toplantıya KİPLAS üyesi işyerlerinden çok sayıda yönetici ve uzman katıldı.

KİPLAS Genel Sekreter Yardımcısı Av. Ulaş Yıldız açılış konuşmasında, bu yıl her alanda COVID-19 pandemisi nedeniyle ciddi sorunların yaşandığı bir dönemden geçildiğini ifade ederek iş sağlığı ve güvenliği konusunun eskisinden daha fazla önemli hale geldiğini ifade etti. Yıldız, İSG İyi Uygulama Ödüllerini önümüzdeki dönemde daha etkili bir şekilde devam ettirmeyi amaçladıklarını belirterek bu yılki yarışma kapsamında 3 projenin ödül almaya hak kazandığını söyledi.

Yıldız’ın konuşmasının ardından, yarışmada birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödülüne layık görülen iyi uygulamaların temsilcileri, projeleriyle ilgili detayları ve tecrübelerini aktardıkları birer sunum gerçekleştirdiler.

BASF Türk Kimya SEÇ Uzmanı Sinan Yolcu, yarışmada birincilik ödülüne layık bulunan ve kazaları önleyerek güvenli bir çalışma ortamı sağlanması hedefiyle BASF Türk Kimya’nın Kocaeli Dilovası’ndaki fabrikasında hayata geçirilen ”LOTO/EKED Uygulaması”nın tanıtım videosu eşliğinde uygulamayı anlattı ve deneyimlerini paylaştı. Yolcu, işyerlerinde yaşanan kazaların temelinde insan, makine, ortam-çevre ve yönetimin etkilerinin olduğunu, bu etkenlerin entegre hale getirilmesiyle de kazaların en aza indirilmesinin öngörüldüğünü vurgulayarak bu proje için öncelikle tehlikeli enerjiyi görselleştirmek amacıyla bir yazılım sistemi kurulduğunu söyledi. Yazılım sayesinde kare kod okutularak etiket basıldığını ve ilgili ekipman üzerinde işlem yapılmaması konusunda çalışanların uyarıldığını belirten Yolcu, ilgili düzeneklerle ekipmanın kullanılmasının önüne geçildiğini ifade etti.

Ardından, Santa Farma İdari İşler Müdürü Barış Tokcan yarışmada ikincilik ödülüne layık görülen ve güvenli bir iş ortamı oluşturma hedefiyle uygulamaya geçirdikleri ”Güvenli Araç Kullanımı Uygulaması”na ilişkin bir sunum yaptı. Tokcan, projenin hayata geçmesiyle birlikte, şirket çalışanlarının karışmış olduğu toplam trafik kazalarında yüzde 41,4 oranında bir azalma kaydedildiğini belirterek insan hayatının korunmasına doğrudan etki eden bu uygulamayı sürekli geliştirerek daha da değer katmayı hedeflediklerini söyledi. Tokcan çalışanlarına yönelik uygulama sayesinde sürücü kusuru bulunan trafik kazalarında yüzde 48,5 oranında, trafik kazası yapan çalışan sayısında yüzde 35,9 oranında, toplam trafik cezalarında ise yüzde 8,3 oranında düşüş olduğunu ifade etti. Uygulama ile hız, cep telefonu kullanımı ile ilgili cezalarda önemli düşüşler kaydedildiğini ayrıca akaryakıt tüketiminde ise yüzde 8 oranlarında düşüş sağlandığını ifade etti.

Polin Su Parkları İş Güvenliği Uzmanı Yusuf Işık da yarışmada üçüncülük ödülüne layık görülen ‘’Otonom KKD Uygulaması’’nı ayrıntılarıyla paylaştığı bir sunum gerçekleştirdi. Işık, projenin detaylarına ilişkin yaptığı açıklamasında geliştirilen uygulama ile birlikte çalışanların kullanacakları KKD’yi nerede, ne zaman, nasıl, ne kadar temin edebileceğinin otonom olarak tanımlandığını ifade etti. Çalışanların, KKD’ye ulaşmak taşıdıkları fabrika giriş kartı ile daha önceden isimlerine tanımlanmış olan doğru KKD’yi otomat ile kolayca kullanabildiklerini vurgulayan Işık, böylelikle çalışanların işe en uygun ekipmanı alması sağlanarak, belirlenen kullanım periyotlarına uyulup uyulmadığının online olarak takip edildiğini anlattı.

Toplantının kapanışında konuşan KİPLAS Genel Sekreteri Av. Saadet Ceylan, toplantıya katılanlara ve yarışma katılımcılarına teşekkür ederek, önümüzdeki yıl gerçekleşecek KİPLAS İSG İyi Uygulama Ödülleri için KİPLAS’ın davetini yineledi.

Paylaş: