“Kimya Sanayiinde Statik Elektrik Tehlikeleri ve Kontrolü” semineri gerçekleştirildi.

Paylaş:

Türkiye Kimya Petrol Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikası (KİPLAS), Kocaeli-Gebze V (KİMYA) İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (GEBKİM) ve TERA Elektronik Güvenlik Kontrol San. Tic. Ltd. Şti.’ nin ortaklaşa düzenlediği “Kimya Sanayiinde Statik Elektrik Tehlikeleri ve Kontrolü” semineri, GEBKİM Bölge Müdürlüğü Konferans Salonunda 13 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirildi.

Seminerde KİPLAS Teknik İşler Başdanışmanı Erol ÇİLELİ’ nin açılış konuşmasının ardından TERA Elektronik Şirket Müdürü N. Emre APAYDIN statik elektrikten kaynaklanabilecek yangın ve patlamalardan korunmaya yönelik olan mevzuata ilişkin bilgi verdi.

Apaydın konuşmasının ilerleyen bölümlerinde Elektrostatik Tehlikelerin Belirlenmesinde; yük oluşumu, yük birikimi, kıvılcım riski, çevredeki enerji ve atmosferin duyarlılığı, Statik Elektrik Kontrol Yöntemlerinde; topraklama ve bonding, izole edilmiş iletkenler, tesisin topraklanması, topraklama ve bonding bakımında yapılan kontroller, insanların topraklanması, zeminler ve ayakkabılar, kimyasal sıvılarla ilgili işlemlerde topraklama ve bonding aksesuarları, tozlarla ilgili işlemlerde yük oluşumu, topraklama ve bonding uygulamalarından bahsetti.

Bölümün sonunda patlayıcı atmosferlerde statik elektriğin patlama riski teşkil ettiği, minimum ateşleme enerjisi (MIE)’nin risk analizlerinde önemli olduğu, yük oluşumunun önlenmesi gerekliliği, sıvı ve tozlarla ilgili yükleme ve boşaltma gibi işlemlerde mutlaka topraklama ve bonding yapılarak statik yükün giderilmesi zarureti ve böylece kıvılcımın ortaya çıkışının önlenmiş olacağı tespitleri vurgulandı.

Apaydın’ın konuşmasının ardından katılımcılara TERA Elektronik’in getirdiği tanker topraklama ve bonding sistemi hakkında bilgi verildi.

Son bölümde KİPLAS Teknik İşler Başdanışmanı Erol ÇİLELİ, ABD Kimyasal Güvenlik Komisyonu (U.S. Chemical Safety Board) tarafından incelenerek raporlanmış olan iki örnek kaza analizi hakkında bilgi verdi.

KİPLAS üyesi işyerleri, GEBKİM OSB’deki işyerleri, GEBKİM personeli ve civardaki diğer işyerleri temsilcilerinin iştirak ettiği seminerdeki katılım oranının  beklenenin altında kalmış olması henüz iş sağlığı ve güvenliği konusunda arzu edilen seviyelere neden ulaşamadığımıza dair çarpıcı bir ipucu oluşturdu.

İş ve çalışan güvenliğinin öneminin daha büyük kazalar yaşanmadan anlaşılması için yapılan girişimlerin hak ettiği ilgiyi görmesi ve konuya her kesimin hassasiyetle ve ciddiyetle yaklaşması temennileriyle seminer sona erdi.

Paylaş: