Kayalar’dan her kıtaya bir fabrika / Sabah Gazetesi

797
0
Paylaş:

Türkiye’nin en büyük boya kimyasalları üreticilerinden Kayalar Kimya, her kıtaya bir fabrika kurmayı hedefliyor. İlk adımı İspanya’da satın aldığı fabrika ile yapan Kayalar Kimya, 2019’a kadar Asya, Afrika ve Amerika’da üretim tesisi kuracak. 2012’de sanayi sektörünün en önemli yangınını yaşayan Kayalar Kimya’nın Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kayalar, “O olay bazı planlarımızı erteledi. Ancak hedeflerimizi değiştirmedi. 5 yılda her kıtada bir fabrikamız olacak. İlk adımı İspanya’da attık” dedi. Malaga kenti yakınında yer alan Gralsa adlı boya fabrikasını İspanyol bir aileden satın aldıklarını söyleyen Kayalar, bu tesise 10 milyon euroluk yatırım yaptıklarını dile getirdi.

20 MİLYON EUROLUK YATIRIM
Kayalar Kimya, Malaga’daki üretimi Kuzey Afrika ve Latin Amerika’ya ihraç edecek. Cezayir’e ürün satışına başlayan firmanın Latin Amerika’daki ilk ülkesi ise Peru olacak. Kayalar, “Hindistan’da üretim için çalışmalarımızı da 2015’e kadar başlatıyoruz. 2017’de de Orta Afrika’da bir ülkeyi belirleyeceğiz. Bu iki ülkeye 20 milyon euroluk yatırım planımız var. Amerika pazarındaki tesisimiz ise 2019’da ilk ürününü satışa sunar” dedi.

KÜLLERİMİZDEN DOĞDUK
Genç markasıyla vernik üreten firmanın Düfa ile inşaat, Noroo ile sanayi boyası ürettiğini anlatan Ersin Kayalar, 2012’de yaşanan yangın nedeniyle ciro ve üretimde kayıp yaşadıklarını söyledi. Yüzde 20’lik büyüme ile hızlı toparlandıklarını dile getiren Kayalar, şöyle konuştu: “Adeta küllerimizden doğduk. 2012’de ciromuz 140 milyon dolardı. Yangınla birlikte 2013’te bu rakam 100 milyon dolara düştü. Bu yıl hedef 140 milyon dolar. 57 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu sayı yeni tesislerle daha da artacak.”

HAVALİMANLARININ ÇEVRESİNDE PROJE YAPACAK
Kayalar Kimya’nın gayrimenkulde de büyük projelere imza atacağına dikkat çeken Ersin Kayalar, “Babam 2010 yılında 3’üncü Havalimanı’nın olduğu bölgede arazi aldı. Burada gelecek yıl bir projemiz olacak. Sabiha Gökçen’e yakın bir yerde de arazimiz var. Orada da ofis ve rezidans projesi yapmak istiyoruz” dedi. Haberin Tamamı İçin…

Paylaş: