Japon Devi Sumitomo KİPLAS üyesi

Paylaş:

Çankırı’da lastik üretimi yapacak olan Japon Sumitomo Rubber Industries (Sumitomo Rubber) KİPLAS’a üye oldu.

Türkiye’de yaptıkları yatırımlar kapsamında ülkemizdeki endüstri ilişkileri çerçevesinde KİPLAS’a üye olan firma Çankırı’da araç lastiği üretecek. Sumitomo Rubber Industries’in yüzde 80, yine üyemiz Abdülkadir Özcan Otomotiv Lastik AŞ (AKO)’nin yüzde 20 ortaklığında bir tesiste üretim yapacak olan fabrikada yaklaşık 500 milyon dolar değerindeki yatırım sayesinde 2.000 kişi istihdam edilecek.

Konuya ilişkin açıklama yapan Sumito Rubber Industries Başkan ve CEO’su Ikuji Ikeda, bu yatırımın şirketleri için çok önemli olduğunu kaydetti. Lastik satışlarına ilişki çok önemli beklentilerinin olduğunu dile getiren Ikeda, “Yakın gelecekte, Toyata ve Honda gibi firmalara da ürün teslimi yapmayı düşünmekteyiz. Türkiye coğrafi olarak önemli bir konumda olduğundan, Ortadoğu, Avrupa, Rusya, Balkanlara için önemli bir üs olacağız.” diye konuştu.

Ikeda, yılda 10 milyon lastik üretmeyi hedeflediklerini dile getirerek, 516 milyon yatırımın bir kısmını kredilerden temin edeceklerini söyledi. Gümrük avantajı ve teslimat süresinde avantaj yakalayacaklarını kaydeden Ikeda, bu yatırımla ülke dışı yatırımlarının yüzde 70’e çıkacaklarını sözlerine ekledi.
Çankırı’ya kurulacak tesisin Temmuz 2015’te üretime geçeceği belirtiliyor. Ana faaliyet konusu binek otomobilleri için radyal lastik üretim ve satışı ve kamyonet lastikleri üretimi olacak tesisin, 2019 yılı sonuna dek günde 30 bin lastik kapasitesine ulaşması ve yaklaşık 2.000 kişiye doğrudan istihdam sağlaması planlanıyor.

Üyemiz Sumitomo Rubber Industries’e aramıza hoş geldin diyor ve ortağı diğer üyemiz Abdülkadir Özcan Otomotiv Lastik A.Ş. ile birlikte yaptıkları yatırımın ülkemiz için de hayırlı olmasını diliyoruz.

Paylaş: