İşverenlerin yüzde 60’ı işgüvenliği konusunda yeterli çalışma yapmıyor

784
0
Paylaş:
Kaynak: Hürriyet
İş kazalarından ölümlerde Avrupa birincisi olan Türkiye’de işgüvenliği ve iş sağlığı konuları işverenlerin öncelikli gündemleri arasında yer almıyor. Çalışma Bakanlığı iş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer işverenlerin ve işletmelerin yüzde 60’ının işgüvenliği konusunda bildiğini okuduğunu vurguladı.

TÜRKİYE’de bir çok iş kazası yaşanıyor ve çok acı sonuçlarıyla yüz yüze kalıyoruz. Özellikle 2014’te Soma’da 304 işçinin ölümüyle sonuçlanan kaza işgüvenliği konusunu gündemin ilk sıralarına taşımayı başarmıştı.

Ancak gündemde olsa da işverenlerin ve işletmelerin bu konuda yeterli çalışma yaptığını söylemek mümkün değil. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, işgüvenliği konusunda Türkiye’nin mevcut durumunu “İşletmelerin ve işverenlerin yüzde 60’ı bildiğini okuyor” sözleriyle özetledi.

İstanbul’da 8-11 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan 8. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı öncesi bir grup gazeteciyle bir araya gelen Özer, hem gündeme ilişkin soruları yanıtladı; hem de konferansı neden önemli gördüklerini anlattı. Türkiye’de genelde işlerin iyi niyetle başladığını ancak bir sene sonra geriye gitmeye başladığını, 2 sene sonra ise unutulduğunu belirten Özer, “Bunun kırılması gerekiyor. Bu nedenle sürdürülebilirlik çok önemli” dedi.

TEMMUZDA BAŞLIYOR
Konferans kapsamında G-20 İş Sağlığı ve Güvenliği toplantısının da yapılacağını belirten Özer, “Şu ana kadar 12-13 ülke geleceğini teyit etti” dedi. Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için işyeri hekimi ve iş güvenliği bulundurma zorunluluğunun 1 Temmuz’da başlayacağına dikkat çeken Özer, 30 bin kamu işyerinin bu kapsama gireceğini söyledi. 2016 yılında hizmet alımı yapılsa da, kamu kurumlarına 2017 yılından itibaren iş güvenliği uzmanı ve hekimi tahsis edileceğini belirten Özer, yasa çalışmaları için sık sık gittikleri TBMM’yi de iş sağlığı açısından değerlendirmek istediklerini anlattı. HABERİN DEVAMI İÇİN…

Paylaş: