MİKROCERRAHİ SEMİNERİ KİPLAS’TAYDI

Paylaş:

KİPLAS ile TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı işbirliğiyle “Uzuv Kayıplı İş Kazalarına ve Kimyasal Yanıklara Yönelik Bilinçlendirmenin Artırılması Amacıyla ” seminer bugün yapıldı. Etkinliğin öğleden sonraki bölümünde ise ” İSG Forum Tiyatro” yer aldı.  

Seminer, KİPLAS Genel Sekreteri Av. Saadet Ceylan ve TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı Müdürü Cengiz Yılmazyavuz’un açılış konuşmalarıyla başladı.

Seminerde, ‘’İş Sağlığı ve Güvenliği Olaylarına Önleyici Yaklaşım/Kültürü Değiştirmek’’ başlığıyla ilk sunumu yapan Yankı Akademi İSG Uzmanı Alparslan Yılmaz iş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalığın önemine ve İSG kültürünün önleyici yaklaşımla yeniden ele alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Seminerin ikinci bölümünde Plastik, Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Adnan Uzunismail ‘’Kimyevi Madde Yanıklarında İlk Yardım ve Cerrahi Tedavi’’ başlıklı sunum yaptı. Uzunismail sunumunda, yanık türleri ve müdehale yöntemlerinden bahsederek ilk yardım ve cerrahi tedavi sürecinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Seminerin son konuşmacısı olan El Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Türker Özkan ise ‘’Uzuv Kopmalı İş Kazlarında İlk yardım ve Cerrahi Tedavi’’ başlıkları sunumunda TİSK Mikrocerrahi ve Rekonstrüksiyon Vakfı’nın tarihçesi ile ilgili bilgiler verdi. Konuşmasında Vakfın çalışmaları ile ilgili de bilgi aktaran Özkan, tarihe geçmiş önemli örnekler üzerinden uzuv kopmasıyla sonuçlanan iş kazalarında doğru müdahalenin nasıl yapılacağıyla ilgili bilgi aktardı. Yoğun ilgi ve geniş katılımla gerçekleşen seminer soru cevap bölümüyle sona erdi.

Seminerin sonunda, katılımcı ve konuşmacılara teşekkür eden KİPLAS Genel Sekreteri Av. Saadet Ceylan, KİPLAS’ın iş sağlığı ve güvenliği konusunda üyelerine ve sektöre yaptığı özverili katkılardan bahsederek KİPLAS’ın etkinliğe ev sahipliği yapmasının gurur verici olduğunu söyledi. Av. Saadet Ceylan, konuşmasının sonunda 2018 yılında ilki düzenlenen ve bu yıl ikincisinin duyurusu yapılan ‘’ İSG İyi Uygulama Ödülleri’’ yarışmasına daveti bir kez daha yineleyerek KİPLAS üyelerine katılım çağrısında bulundu.

Öğleden sonraki bölümde, ‘’İş Sağlığı ve Güvenliği Forum Tiyatro’’ etkinliği yapıldı. “Bize Bi’şey Olmaz Abi” adıyla gerçekleştirilen tiyatro oyununda, çalışanların İSG farkındalık düzeylerini artırmak ve iş sağlığı ve güvenliğinin önemine dikkat çekmek üzere hazırlanan senaryo uyarınca çalışanların işyeri ortamında sergiledikleri hata ve ihmallere dair davranışlar sahnede canlandırıldı.

Davranış ve alışkanlık değişimini sağlayabilmek için amacıyla tasarlanan ve 6 kişilik tiyatro ekibiyle gerçekleşen ‘’İSG Forum Tiyatro’’ oyununa insan kaynakları yöneticileri, iş sağlığı ve güvenliği yöneticileri, iş yeri hekimleri, sağlık memurları ve diğer sağlık personelleri katıldı. Oyun seyircilerin de interaktif katılımıyla iş kazasına neden olan konular üzerinde yapılan tartışmanın ardından sona erdi.

Etkinliğin kapanış konuşmasını yapan, KİPLAS Genel Sekreter Yardımcısı Av. Ulaş Yıldız KİPLAS’ın İSG faaliyetlerine vurgu yaparak ilki gerçekleştirilen etkinliğin devamının geleceğini ifade etti. Yıldız, konuşmacılara verdikleri kıymetli bilgilerden ötürü izleyicilere ise ilgileri dolayısıyla teşekkürlerini sundu.

Paylaş: