İSG 4.0 PROJESİ EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Paylaş:

Türkiye Kimya Petrol Lastik ve Plastik Sanayii İşverenleri Sendikası’nın (KİPLAS) Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliği ile yürüttüğü “Kimya Sektöründe İSG 4.0 Projesi’’ kapsamında hazırlanan eğitim modülleri tamamlanarak TİSK Akademi’de kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Hizmet kalitesini daima yüksek seviyeye taşımayı hedefleyen KİPLAS’ın, çalışma hayatının en önemli unsurlarından İSG alanında Endüstri 4.0’ın ortaya koyduğu teknolojik yenilikler ve bunların iş sağlığı ve güvenliğinde yaratacağı potansiyel etkiler konusunda üyelerinin ve çalışanların farkındalığın artırılması hedefiyle hayata geçirdiği “Kimya Sektöründe İSG 4.0 Projesi’’ kapsamında hazırladığı “Endüstri 4.0 Nedir?”, “Makine Emniyeti” ve “Proses Kontrol Sistemleri” başlıklarındaki eğitimler TİSK Akademi Platformu üzerinden kullanıma sunuldu.

Sanayideki hemen her sektöre ham madde girdisi sağlayan ve Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden olan kimya sektöründe de Endüstri 4.0 ve dijitalleşmenin ivmesi giderek artıyor. İş sağlığı ve güvenliği de Endüstri 4.0’ın getirdiği teknolojik yeniliklerden ve değişimden en fazla etkilenen unsurlardan biri haline geliyor. Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm sürecinin temel yapı taşlarının iş sağlığı ve güvenliği alanına entegre edilmesi sayesinde, çalışanların sağlık ve güvenliklerinin proaktif olarak korunmasını amaçlayan, insan ve makine uyumunu en üst düzeye çıkararak güvenliği sağlayan yeni uygulamalara ihtiyaç artıyor.

Bu kapsamda kimya sektöründe faaliyet gösteren işveren, çalışan, çalışan temsilcisi ve İSG profesyonellerine eğitimler verilmesi hedeflenerek hazırlanan ve KİPLAS üyesi işyerlerindeki çalışanlara verilecek eğitimler aracılığıyla kimya sektöründeki farkındalığın artırılması ve teknik kapasitenin geliştirilmesi amaçlanıyor.

KİPLAS üyesi işletmelerdeki çalışanlar, hazırlanan eğitim modüllerine, KİPLAS ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ile yürütülen işbirliği çerçevesinde “TİSK Akademi” platformu üzerinden ücretsiz olarak erişim sağlayabilirler.

Ayrıntılı bilgi için https://www.tiskakademi.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz. TİSK Akademi’de ”İş Sağlığı ve Güvenliği & Çevre Yönetimi Eğitimleri” başlığı altındaki ”İSG 4.0 Eğitim Programı” sekmesinden eğitimlere erişebilirsiniz.

KİPLAS üyelerinin ve üye işyerlerindeki çalışanların katılımı ile gerçekleştirilen anket sonucunda hazırlanan ve kimya sektörünün Endüstri 4.0 sürecine uyumunu güçlendirmeyi amaçlayan eğitim programının Değerli Üyelerimize ve tüm KİPLAS Camiasına katkı sağlamasını temenni ediyoruz.

Paylaş: