İŞÇİ VE İŞVEREN TEMSİLCİLERİNDEN BAĞIMLILIKLARIN ÖNLENMESİ İÇİN PROJE

370
0
Paylaş:

Çatı örgütümüz TİSK ile İşçi Konfederasyonları TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ Yeşilay ile ‘İlk Adımı At’ projesini hayata geçiriyor.

İş dünyasında sağlıklı yaşam ve bağımlılıklar üzerine farkındalığı artırmak için Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Türkiye Yeşilay Cemiyeti (YEŞİLAY) işbirliği ile ‘İlk Adımı At’ projesini hayata geçiriyor.

Proje, 20 Ağustos ve 8 Eylül 2020 tarihleri arasında ücretsiz olarak gerçekleşecek webinarlar ile başlayacak. Yapılan bu işbirliği ile TİSK, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ ekosistemi çalışanları ve yakınları başta olmak üzere, Yeşilay’dan eğitim talebinde bulunan vatandaşlarımızla birlikte on binlerce kişiye daha sağlıklı bir yaşama ilk adımı atmaları için destek olunması hedefleniyor.

Geçtiğimiz yıl Konfederasyonumuz TİSK ev sahipliğinde ve İşçi Konfederasyonlarının da katılımıyla Antalya’da gerçekleştirilen Ortak Paylaşım Forumu’nda, tüm katılımcıların hemfikir kalarak sahiplendiği konulardan biri daha hayata geçirilecek ve on binlerce kişiye daha sağlıklı bir hayatın kapılarını açmalarında destek olunacak.

Tamamı ücretsiz olacak ‘İlk Adımı At’ eğitimleri dijital canlı webinarlar olarak gerçekleştirilecek ve sağlıklı yaşam, teknoloji, tütün ve madde gibi bağımlılık türleriyle başa çıkma hakkında bilgi edinmek isteyenlere ilk adımı atma motivasyonu kazandıracak.

Webinarlar ile çalışanlar ve yakınları başta olmak üzere, Yeşilay’dan eğitim talebinde bulunan tüm vatandaşlarımızla birlikte ilk etapta on binlerce kişiye ulaşılacak. Eğitimler 20 Ağustos ve 8 Eylül 2020 tarihleri arasında yapılacak. Projenin koordinasyonu ve operasyonunu, konfederasyonlar arasından TİSK üstlenecek.

2 milyon çalışandan oluşan bir ekosistemi temsil eden TİSK, çalışanlarını ve toplumdan her kesimi bilinçlendirmek için yola çıktığı projede Yeşilay ile iş birliği yapacak. Bu yıl kuruluşunun 100. yılını geride bırakan Yeşilay, 118 şube, Türkiye genelinde ve Kıbrıs’ta aktif olarak 53 Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM), 54 bin gönüllüsü ile 80 ülkedeki faaliyetleri ile bağımlılık alanında öncü kurum olarak katılımcılara sağlıklı bir hayata ilk adım için yol gösterecek. İlk etapta 5 webinar ile başlatılan projede, her bir eğitim kaydedilerek TİSK ekosistemine ücretsiz gelişim imkânı sağlayan “TİSK Akademi: Online Gelişim Platformu”nda yerini alacak. Pandemi koşulları nedeniyle sadece dijital ortamda başlatılan projenin ileri fazlarında işletmelerde fiziksel eğitimler verilmesi ve böylece projenin birebir dokunduğu kişi sayısının artırılması hedefleniyor. Katılımcılar, eğitimlerde ücretsiz Yeşilay hizmetleri hakkında bilgilendirilerek bireysel bağımlılıkla mücadelelerinde de desteklenecek.

Projenin koordinasyonunu yürüten TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, proje hakkında şunları kaydetti:

“Yeşilay ile iş birliğimizi, Ortak Paylaşım Forumu (OPF) 2019 odaklarımız çerçevesinde ve Kovid-19 sürecinde devreye aldığımız TİSK Akademi: Online Gelişim Platformu’ndaki bağımlılık eğitim içeriklerimiz ile başlattık. Artık sigara kullanımının koronavirüs riskini artırdığını ve tedaviyi güçleştirdiğini biliyoruz. Ayrıca, salgın sürecinde 7’den 70’e internet yani teknoloji kullanım süremizin yüzde 40-50 seviyelerinde arttığını görüyoruz. Bu süreçte bireysel sağlık ve bağımlılık farkındalığı için daha fazlasını yapmak hedefiyle yola çıktık. Bu konunun Türkiye’deki uzmanı Yeşilay ile iş birliğimizi sürdürüyoruz.

Önümüzdeki günlerde sağlıklı yaşamla başlayan ve teknoloji, sigara, madde gibi toplumumuzda en önde gelen bağımlılık türleri ile mücadelede ilk adım mahiyetinde olacak bir ‘webinar’ programı hazırladık. Salgınla mücadele dönemini bağımlılıklardan kurtulmak için bir fırsat olarak görüyoruz. Eğitimlerimiz sağlıklı yaşama ilk adımı atmak isteyenlere nereden başlanacağına dair farkındalık sağlamada ve sonrası için Yeşilay’ın her bir konuda detaylı tasarlanmış ücretsiz yönlendirmelerine/hizmetlerine erişmede büyük katkı sunacaktır. Yeşilay iş birliğinde, Türk-İş ve Hak-İş’in destekleri ile oluşturulan bu projenin başarıya ulaşacağına inancımız tam.”

Paylaş: