İki milyon kişiye iş yaratacak formül / Dünya

678
0
Paylaş:

ANKARA – Sosyal-İş, ekonominin değişmeyen gündem maddelerinden biri olan işsizlik sorununa karşı çalışma saati üzerinden çözüm önerisi getirdi. 

Ticaret, büro, eğitim ve güzel sanatlar iş kolunda faaliyet gösteren Sosyal-İş’in, “Türkiye’de Çalışma Süreleri Sorunu” başlıklı araştırmasına göre, İş Kanunu gereğince Türkiye’de haftalık çalışma süresi 45 saat olarak uygulanıyor. Buna ilave olarak bir işçiye yılda en fazla 270 saat fazla çalışma yaptırılabiliyor. Ancak İş Yasası ile çalışma süreleri ve fazla mesailere üst sınır getirilmesine rağmen, birçok işletmede yasal sınırların üzerinde çalışma süreleri uygulanıyor.

Yılda 270 saatlik fazla çalışma, haftada ortalama 5 saate denk geliyor. İşçinin yılda 270 saatlik fazla mesai yapması halinde haftalık ortalama çalışma süresinin 50 saati aşmaması gerekiyor. Buna karşın işçilerin yüzde 55,2’si 50 saatten az; yüzde 44,8’i 50 saatten fazla süre çalıştığı belirtiliyor. İşçilerin yüzde 17,4’ü haftada 50-60 saat arası, yüzde 19,5’i 60-71 saat arası, yüzde 8’i ise 72 saatten fazla çalışıyor. Haberin Tamamı İçin…

Paylaş: