GÜBRETAŞ’tan TARIMIN GELECEĞİ İÇİN EĞİTİME DESTEK

Paylaş:

GÜBRETAŞ ziraat fakültelerindeki çiftçi çocuklarına burs desteği veriyor.

GÜBRETAŞ, ziraat fakültelerinde eğitim gören başarılı çiftçi çocuklarına karşılıksız eğitim bursu veriyor. Lisans öğrencilerinin yanı sıra belli sayıda tezli yüksek lisans ve doktora öğrencisine de verilen GÜBRETAŞ Eğitim Bursu kapsamında, Ekim-Haziran döneminde 9 ay boyunca ödeme yapılıyor. Burs için 30 Kasım 2018 gecesine kadar internet üzerinden başvuru yapılabiliyor.

GÜBRETAŞ’tan yapılan açıklamaya göre, sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında tarım sektöründe nitelikli insan gücünü artırmayı amaçlayan GÜBRETAŞ, ziraat fakültelerinde eğitim görüp ekonomik desteğe ihtiyacı olan belli sayıda çiftçi çocuğuna ilk sınıftan başlayarak eğitim dönemi boyunca geri ödemesiz eğitim bursu veriyor.
Başvurularda çiftçi çocuğu olmak ve ziraat fakültesinin Bahçe Bitkileri, Tarımsal Yapılar ve Sulama, Bitki Koruma, Tarla Bitkileri, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme bölümlerinden birinin lisans veya lisansüstü programlarına ilk kez bu yıl kayıt yaptırmış olma şartları aranıyor.
2007 yılından beri lisans düzeyindeki öğrenciler için verilen GÜBRETAŞ Eğitim Bursu’nun kapsamı geçen yıl genişletilerek ziraat fakültelerinde lisansüstü eğitim gören belli sayıda tezli yüksek lisans ve doktora öğrencisi de burstan yararlanmaya başladı.
2018-2019 öğrenim döneminde lisans öğrencileri için aylık 300 TL, tezli yüksek lisans öğrencileri için 600 TL ve doktora öğrencileri için 900 TL olarak belirlenen GÜBRETAŞ Eğitim Bursu’na başvurular devam ediyor. Ziraat fakültesinin ilgili bölümlerini bu yıl kazanıp GÜBRETAŞ Eğitim Bursu desteğinden yararlanmak isteyen öğrenciler, 30 Kasım 2018 tarihine kadar şirketin internet sayfası üzerinden burs için başvuru yapabilecek.
Ekim-Haziran arasındaki öğrenim dönemi boyunca toplam 9 ay ödemenin yapıldığı GÜBRETAŞ Eğitim Bursu’nda, başvuru sonuçları 29 Aralık 2018’e kadar şirketin internet sitesinden açıklanacak.

 İbrahim Yumaklı: “Tarımda değişim ve dönüşümün yolu eğitimdir”

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, şirket olarak sektörde değişim ve dönüşümün yolunun eğitimden geçtiğine inandıklarını belirterek, “Bu amaç doğrultusunda bir yandan ziraat fakültesi öğrencilerine burs desteği verirken, diğer yandan da bilinçli tarımı yaygınlaştırmak için Türkiye genelinde çiftçi eğitim toplantıları, model tarla ekimleri ve tarla günü etkinlikleri düzenliyoruz. Uzman ziraat mühendislerimizle üreticilere arazilerinde verdiğimiz ücretsiz danışmanlık hizmetlerini, Üretici Danışma Hattı ve EGP mobil uygulaması gibi teknolojik araçlarla da destekliyoruz. Böylece örgün ve yaygın tarımsal eğitime 365 gün boyunca destek vermiş oluyoruz” dedi.

Türkiye’deki tarım sektörünün geleceğinde genç nüfusun önemli rol oynayacağını vurgulayan İbrahim Yumaklı, “Tarım sektöründeki nitelikli insan gücünü desteklemeyi amaçlayan GÜBRETAŞ, 2007’den bu yana ziraat fakültesi öğrencileri için geri ödemesiz Eğitim Bursu veriyor. Türkiye genelinde 35 üniversitede ziraat fakültesi var ve GÜBRETAŞ’ın bu bursundan toplamda 350’den fazla öğrenci yararlanmış olacak” dedi.

Paylaş: