GLOBAL COMPACT TÜRKİYE 7. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

273
0
Paylaş:

KİPLAS’ın da imzacısı olduğu UN Global Compact Türkiye’nin 7. Olağan Genel Kurul toplantısı, 6 Mayıs 2019 tarihinde Zorlu PSM ’de gerçekleşti.

“Dünyanın en büyük sürdürülebilirlik platformu olarak tüm paydaşları bir araya getiren ve sürdürülebilir kalkınma için iş birliği ve ortak eylemi teşvik eden UN Global Compact’in Türkiye Ağı’nın Başkanlığına, Akkök Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Ahmet Cemal Dördüncü seçildi. Dördüncü, 2022 yılına kadar yürüteceği görevi, Unilever Türkiye, Orta Asya ve İran Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin’den devraldı.

UN Global Compact imzacılarının ve paydaşlarının katılımıyla gerçekleşen Genel Kurul toplantısının açılış konuşmasını Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin yaptı.

“Hedefleri yerine getirmedikçe hepimiz kaybediyoruz”

Mustafa Seçkin konuşmasında, Global Compact Türkiye’nin gerek sekretarya deneyimi ve kapasitesi gerekse üyelerinin uygulamaları ile dünyada örnek gösterilen, her yeni platforma davet edilen, çalışmaları yakından takip edilen ve takdir edilen bir platform haline geldiğini vurguladı.

“Acil eylem ihtiyacı için sesimizi daha yüksek çıkarmalıyız”

Toplantının konuk konuşmacısı UN Global Compact Başkan Yardımcısı Paul Polman, insanlığın pek çok açıdan çelişki içinde yaşadığına dikkat çekerek, “Günümüzde insanlar daha uzun ve sağlıklı yaşam sürmeye başladı. Her zamankinden daha fazla insan eğitim alırken, dünya ekonomisi de inanılmaz bir büyümeye tanık oldu. Ancak, bu benzeri görülmemiş küresel büyümenin bir bedeli var. Gerçeklerle yüzleşecek olursak, bugün dünyamız iklim değişikliğinin artışı ile oluşan büyük eşitsizlik nedeniyle önemli bir krizde. Acil eylem ihtiyacı için sesimizi daha yüksek çıkarmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıda ayrıca, 2018-2019 dönemi UN Global Compact’in yeni imzacıları için imza töreni düzenlendi. Törenin ardından üyeler 2019-2022 dönemi yeni Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulunu oyladılar. Akkök Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Ahmet Cemal Dördüncü UN Global Compact Yönetim Kurulu seçildi. Dördüncü, 2022 yılına kadar yürüteceği görevi Ünilever Türkiye, Orta Asya ve İran Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin’den devraldı.

“Zaman, insan onuruna yakışır bir gelecek için elimizi taşın altına koyma zamanı”

Global Compact Türkiye Ağı’nın yeni başkanı Ahmet Cemal Dördüncü de Genel Kurul’da yaptığı teşekkür konuşmasında, “İş dünyası doğru iş birlikleri ile tüm bilgi birikimini, kıvraklığını ve kaynaklarını hedeflere çözüm üretmeye kanalize ettiğinde ve en iyi bildiği şeyi, yani ‘iş yapmayı’ sorumlu hale getirdiğinde dönüşümün dinamosu olmaması için hiçbir neden yok. Önümüzde daha gidecek uzun bir yol var, ancak etki yaratmak isteyen paydaşlar için Global Compact Türkiye’nin doğru bir adres olduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu, Ahmet Dördüncü, Ahmet Erdem, Akansel Koç, Aysun Sayın, Burcu Gündüz, Can Çaka, Cem Köksal, Demet İkiler, Dilek Cesur, Ebru Dildar Edin, Ebru Tüzecan, Elvan Ünlütürk, Erdal Karamercan, Melsa Ararat, Mustafa Seçkin, Servet Yıldırım’dan oluştu.

Paylaş: