GEBKİM’DE 1 MİLYAR 200 MİLYON LİRALIK 6 YATIRIM

Paylaş:

Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si olan KİPLAS üyesi GEBKİM yaklaşık 1 milyar 200 milyon liralık yatırımla hayata geçirilen 6 tesisin toplu temel atma ve açılış törenine ev sahipliği yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans katılımı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla düzenlenen törende Koruma Temizlik, Ece Boya ve Gentaş Kimya’nın GEBKİM Kimya İhtisas Organize Bölgesi’ndeki yeni üretim tesislerinin temel atma ve açılışları gerçekleştirildi. Yeni yatırımların toplam bedeli 1 milyar 200 milyon liraya ulaşırken 1000’den fazla kişiye de yeni istihdam sağlanacak. Ayrıca firmaların yeni üretim tesisleri ile yıllık 100 milyon dolara yaklaşan ihracat gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Kimya sektöründe katma değeri yüksek yerli üretim ihracata katkı sağlarken ithalatı azaltarak cari açığa da ilaç olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yöntemiyle katıldığı GEBKİM Toplu Temel Atma ve Açılış Töreni, Kocaeli Dilovası’nda kurulu GEBKİM Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, GEBKİM Kimya İhtisas OSB ve GEBKİM Vakfı Yönetim Kurulu ve KİPLAS Denetleme Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, GEBKİM OSB ile GEBKİM Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri, yeni yatırımlara imza atan şirketler ve diğer katılımcı firmaların yöneticileriyle sektörel STK temsilcilerinin katıldığı törende yerli üretime yönelik yatırımların Türkiye ekonomisi açısından önemine vurgu yapıldı.

Koruma Temizlik A.Ş., Türkiye’deki 4’üncü fabrikasının temelini GEBKİM Kimya İhtisas OSB’de attı

Türkiye’nin lider kimya şirketlerinden Koruma Temizlik A.Ş., ülkemizdeki dördüncü üretim tesisini 400 milyon liralık yatırımla GEBKİM Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyete geçirecek. Kocaeli, Denizli ve Hatay’da fabrikaları bulunan Koruma Grubu, GEBKİM’de temelini attığı ve 32 bin 800 metrekarelik alanda inşa edeceği fabrikasında yıllık 75 bin ton üretim kapasitesi ve 50’den fazla ülkeye ihracat hedefliyor. Temizlik malzemesi ve kozmetik ürünlerin üretileceği fabrikada 450 kişilik yeni istihdam öngörülüyor. Koruma Temizlik A.Ş.’nin GEBKİM fabrikasından yıllık 15 milyon dolara yaklaşan ihracat gerçekleştirilecek. Kimya sektöründe yerli üretimin ve inovatif ürünlerle farklılaşmanın önemine inanan şirket, yeni fabrikası ile pandemi döneminde hayatımızdaki önemini daha iyi anladığımız temizlik ve kozmetik ürünlerindeki ürün kapasitesini daha da ileriye taşıyacak.

Ece Boya, GEBKİM’de açtığı yeni fabrikasında üreteceği boya ve yapı kimyasallarını 45 ülkeye ihraç edecek

Erco markası ile kompozit ve boya sektörlerine yönelik üretim gerçekleştiren Ece Boya Kimya San. ve Tic. A.Ş., GEBKİM Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde 250 milyon liralık yatırım ile 49 bin metrekarelik alan üzerinde inşa ettiği yeni üretim tesisinin açılışını yaptı. Boya ve yapı kimyasalları üreteceği yeni fabrikasında 250 kişiyi istihdam edecek olan Ece Boya, 45 ülkeye ihracat yapacak. Şirket, GEBKİM OSB fabrikası ile 42 milyon dolarlık ihracata imza atmayı hedefliyor.

Ar-Ge gücü ile yeni teknolojiler geliştirmeye odaklanan Ece Boya, GEBKİM OSB’deki ileri teknolojiye sahip modern üretim tesisi ile Türkiye ve yurtdışı pazarlardaki yerini sağlamlaştıracak.

Gentaş Kimya’dan GEBKİM OSB’ye 520 milyon lira yatırımla iki yeni fabrika…

Ar-Ge çalışmaları ile kimya sektörünün öncü şirketleri arasında yer alan Gentaş Kimya, Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük Reçine Üretim Tesisini GEBKİM Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde kurdu. Büyüme hedeflerini gerçekleştirmede GEBKİM’i adres seçen Gentaş’ın, açılışını yaptığı yeni fabrikası yıllık 15 milyon dolarlık ithalatın da önüne geçecek. Gentaş Kimya’nın 400 milyon liralık yatırımla hayata geçirdiği GEBKİM OSB fabrikası 20 bin metrekarelik alan üzerine kurulurken 200 kişiye istihdam sağlıyor. Çevreci ve verimlilik odaklı yaklaşımı ile de dikkat çeken Reçine Üretim Tesisi, kendi enerjisini kendi atığından üretecek ve fabrikadan 30 ülkeye ihracat gerçekleştirilecek.

Gentaş Kimya San. ve Tic. A.Ş., GEBKİM Kimya İhtisas OSB’de 32 bin metrekarelik alan üzerinde 120 milyon Liralık yatırımla inşa edeceği Akrilik Levha Üretim Tesisinin de temelini attı. Türkiye, Akrilik Levha Üretiminde ithalatçı konumda olduğundan Gentaş’ın temelini attığı yeni üretim tesisi bu alandaki ihtiyacın yerli üretim ile karşılanması sağlanacak. Tesiste 120 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.

Gentaş Kimya, açılışını yaptığı ve temelini attığı iki yeni fabrikadaki 520 milyon liralık toplam yatırım ile yaklaşık 320 kişiye ek istihdam sağlayarak reçine üretiminde 30, akrilik levha üretiminde ise 50 ülkeye ürünlerini ihraç etme hedefine ulaşacak. Bölgeden yapılan toplam ihracatın yaklaşık 30 milyon doları bulması hedefleniyor.

Paylaş: