Eyüboğlu ve Kiresepi B20’de Konuştu

Paylaş:

Türkiye’nin G20 ve B20 Dönem Başkanlığı çerçevesinde 60 ülkeden binin üzerinde iş adamı ve finans dünyası temsilcisinin katılımıyla 3-5 Eylül 2015 tarihlerinde gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılış oturumuna konuşmacı olarak katıldığı konferansta toplam 20 oturumla küresel ekonominin gündemindeki önemli konular tartışıldı.

Küresel iş dünyasının önemli temsilcilerinin bir araya geldiği B20 Konferansının başından bu yana olduğu gibi, Konferans sırasında da Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu TİSK önemli görevler üstlendi. Bu çerçevede, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Yağız Eyüboğlu ve TİSK ve KİPLAS Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Kiresepi de birer konuşma yaptı.

Konferans kapsamında 3 Eylül 2015 tarihinde IOE-BIAC ve DELOITTE tarafından gençlerin istihdamı konusunda hazırlanan raporun tanıtımı yapıldı.

Konferans’ta ayrıca 4 Eylül 2015 tarihinde B20-L20 Ortak Deklarasyonu imza töreni gerçekleştirildi. B20 ve L20 arasında gerçekleştirilecek somut projeleri de içeren ve bu yönüyle süreçte bir ilki ifade eden ve işçi kesimi ile yapılacak projeleri taahhüt eden Deklarasyonda TİSK’in adı doğrudan yer aldı.

Konferans vesilesi ile ülkemizi ziyaret eden AB İstihdam, Sosyal İşler, Beceriler ve Hareketlilikten sorumlu Komisyoneri Marienne Thyssen ile TİSK Başkan Vekili Erol Kiresepi ve Genel Sekreter Bülent Pirler bir araya gelerek, B20-L20 Ortak Deklarasyonu’nda yer alan projelerin finansmanı konusunda görüştüler.

B20-L20 Ortak Deklarasyonu çerçevesinde, B20 ve L20’nin ilk ortak projesinin ilk faaliyeti 5 Eylül 2015 tarihinde “Teknolojik Değişimin İstihdam Üzerindeki Etkileri Konulu B20-L20 Yuvarlak Masa Toplantısı” başlığıyla düzenlendi. Toplantının açılışında TİSK ve KİPLAS Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Kiresepi bir konuşma yaptı.

Konuşmasında B20-L20 Ortak Deklarasyonu’un imzalanmasından ve bunun getirdiği işbirliğinin bir vesilesi olarak Türkiye’ye gelen konukları ağırlamaktan gurur duyduğunu ifade eden Kiresepi “çalışma hayatına dijital devrim ve otomasyon çalışmalarının yön vereceğini bu bağlamda bu unsurlardan korkmak yerine onları anlayarak bu gelişmeleri fırsata çevirmek gerektiğini” söyledi.

Konferansın dâhilinde ayrıca 2016 yılında G20 Dönem Başkanlığı’nı devralacak Çin G20 Sherpası Hao Bin ve B20 Temsilcisi Yung Pin ile İstihdam Görev Gücü’nün 2016 yılındaki koordinatörü Liu Shuo ile TİSK Başkan Vekili Erol Kiresepi ve TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler bir araya gelerek bir sonraki yılın planlaması hakkında görüştü.

Paylaş: