Erol Kiresepi, Vahap Munyar’ın Köşesine Konuk Oldu

Paylaş:

SANTA Farma İlaç Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanvekili Erol Kiresepi, 9 Eylül 2016 günü felç geçirdi. Felç, kendi deyimiyle yüzünün sol tarafını yamulttu.

Doktoruna 17 Eylül 2016’nın çok önemli bir tarih olduğunu söyledi:

– 17 Eylül’de Kopenhag’ta olmalıyım. Uluslararası İşverenler Teşkilatı’nın (IOE) toplantısı var. O toplantıda başkan adaylığım açıklanacak.

Başkan adaylığı konusunda Almanya İşveren Teşkilatı’nın yaptığı teklifi anımsadı:

– IOE’de Avrupa ve Orta Asya’yı temsil eden gruptayım. Aynı grupta yer aldığımız Almanya İşveren Teşkilatı Başkanı, “Başkanlık sırası bizim bölgede. Diğer ülke temsilcileriyle ortak karar aldık. Bizim adayımız sizsiniz ve tek adaysınız” şeklinde teklifini yaptı.

Doktoru kortizon tedavisi uyguladı, 17 Eylül’de Kopenhag’taki (Danimarka) toplantıya gitti. IOE Başkanlığına resmen aday gösterildiği o gün beynine kazındı:

– Felçten yamulmuş ağızla kürsüye çıktım. Teşekkür konuşması yaptım. Konuşurken dudağımı ısırdığım için ağzım kan doluyordu.

Erol Kiresepi, Santa Farma İlaç İcra Komitesi Başkan Yardımcısı oğlu Sami Kiresepi’nin de katıldığı sohbette felç geçirdiği günü, o vaziyette Kopenhag’ta toplantıya katılışını anlatınca sordum:

– Sizi aday gösterenlere, IOE yönetimine, “Felç geçirdim, gelemiyorum” diyemediniz mi?

– Doğru olmazdı. Yamuk ağızla da olsa gitmem gerekiyordu. Aralık 2016’da IOE Başkanlığı’na seçildim. 1 Haziran 2017’den itibaren de Başkanlık görevim başladı.

***

Kimya İşverenleri Sendikası’nda (KİPLAS) Başkanvekili olduğuna dikkat çekti:

– 40 yıldır endüstriyel ilişkiler ve sosyal politikalar konusunda çalışmalar yapıyorum. Tecrübelerim bana çalışma barışının ne kadar önemli olduğunu, işveren, işçi ve hükümet arasında kurulan işbirliğinin başarının anahtarı olduğunu öğretti.

3 yıllık Başkanlığı 2020’de sona erecek Kiresepi, IOE’de Türkiye çıtasını daha yukarı yükseltecek…

Dünya Başkanlığı konuşmamda ağzım yamuk ve kan doluydu Vahap Munyar-5 Mart 2018 /Hürriyet

YAZININ TAMAMI İÇİN…

Paylaş: