Erol Kiresepi ILO İş Dünyası Zirvesi’nde

Paylaş:

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve aynı zamanda Türkiye Kimya Petrol Lastik ve Plastik Sanayi İşverenleri Sendikası KİPLAS Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Kiresepi Cenevre’de 9 Haziran 2014 tarihinde, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 103. Çalışma Konferansı kapsamında düzenlenen İş Dünyası Zirvesi’nde Dünya İşverenlerini temsilen konuştu.

TİSK Başkan Vekili Kiresepi; Filipinler Çalışma ve İstihdam Bakanı Rosalinda Dimapilis-Baldoz, Meksika Çalışma ve Sosyal Refah Bakanı Alfonso Navarrete Prida, Tunus Sosyal İşler Bakanı Ahmed Ammar Younbai, Lüksemburg Çalışma, İş ve Sosyal Ekonomi Bakanı Nicolas Schmit ve Uluslararası İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Sharan Burrow ile BBC’den Andrew Walker’ın moderatörlüğünde biraraya geldi.

Kiresepi konuşmasında, işletmeler ve girişimcilik için elverişli ortamın yaratılması gerektiğini vurguladı.

“Çeşitli türdeki iş sözleşmelerini ortaya koyabilen esnek işgücü piyasaları iş dünyası için elverişli bir ortam yaratılması konusunda hayati önem taşımaktadır. İş sözleşmelerinin çeşitliliği, işletmelerin piyasadaki hızlı değişimlere daha çabuk adapte olmalarını ve daha hızlı iş yaratmalarını sağlayacaktır. Bu sebeple devletler açık ve dinamik işgücü piyasasını esnek bir çalışma mevzuatı ve çeşitli istihdam modelleri ile desteklemelidir.

Büyüme ve istihdamı artırabilmek için yapmamız gereken; ekonomiye dayalı bilgi ve inovasyon yaratmaktır. Güncel terminolojide ekonomistler buna “akıllı büyüme” diyorlar. Bu süreç; eğitimin kalitesinin artırılmasını, araştırma çalışmalarının güçlendirilmesini, inovasyonun, dünya çapında bilgi transferinin ve iletişim teknolojilerinin geliştirilmesini ve yaratıcı fikirlerin büyüme, kalite ve istihdam yaratacak yeni ürün ve hizmetlere dönüşmesini gerektirmektedir.” dedi.

Paylaş: