Erol Kiresepi: “232 milyon insan doğduğu ülkede yaşamıyor”

Paylaş:

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ve KİPLAS Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Kiresepi, Dünya’da 232 milyon insan doğdukları ülkeden farklı bir ülkede yaşadıklarını söyledi.
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Kiresepi, 2015 yılı dönem başkanlığını Türkiye’nin üstlendiği Küresel Göç ve Kalkınma Forumu (GFMD) Zirvesi’nde, dünya işverenlerinin ’göç’ konusunu masaya yatırdıklarını ve işveren kesiminin bundan sonra göç ve göçmenler sorununa daha kurumsal yaklaşacağını bildirdi. “Dünyada yaklaşık 232 milyon insan, doğdukları ülkeden farklı bir ülkede yaşıyorlar” ifadelerini kullanan Kiresepi, “Türkiye gibi göçte kaynak, hedef veya transit konumunda olan tüm ülkeler uluslararası göçten etkileniyor. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 3’ü, yani yaklaşık 232 milyon insan, doğdukları ülkeden farklı bir ülkede yaşıyorlar. Bu rakam 2000 yılında 174,5 milyondu. Yani göç eden insan sayısı 15 yılda yüzde 33 ya da başka bir deyişle üçte bir oranında arttı. Bu sorunu işverenler olarak göz ardı edemeyiz” dedi.
Uluslararası göçün küresel ekonomideki önemini artırdığına dikkat çeken TİSK Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Kiresepi, geçtiğimiz hafta İstanbul’da gerçekleşen 2015 dönem başkanlığını Türkiye’nin üstlendiği Küresel Göç ve Kalkınma Forumu (GFMD) Zirvesi’nde işverenlerin GFMD sürecine katılımının daha kurumsal bir statüye kavuşturulması için hükümet yetkilileri ile işverenlerin olası projeleri değerlendirdiklerini kaydetti. HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ…

Paylaş: