CEYHAN POLİPROPİLEN ÜRETİM TESİSİ’NİN İMZALARI ATILDI

395
0
Paylaş:

Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi’nin ilk endüstriyel üretim projesi Polipropilen Üretim Tesisi Teknoloji Lisansör ve Ortaklık Anlaşmaları imza töreni 26 Eylül 2019 Perşembe günü Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Projenin ana ortakları arasında Cezayir’in milli enerji şirketi Sonatrach ve dünyanın lider mühendislik, tedarik ve inşaat (EPC) şirketlerinden Güney Koreli GS E&C bulunuyor. Ceyhan Polipropilen Üretim Tesisi’nin teknoloji altyapısının lisansörleri ise ABD kökenli UOP Honeywell ve Hollanda kökenli LyondellBasell olacak.

Resmi ortaklık imza törenine T.C. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Cezayir Enerji Bakanı Mohamed Arkab, Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak, Sonatrach CEO’su Rachid Hachichi, GS Grup CFO’su Tae-jin Kim, UOP EAFSU Genel Müdürü Nigel Orchard ve Lyondellbasell Lisanslama Direktör Yardımcısı Maurizio Bacci katıldı.

‘’Tesis 2023 Yılı Sonunda Tamamlanacak’’

Rönesans’ın uluslararası güçlü ortaklarla 1,4 milyar dolarlık bir yatırımla hayata geçireceği Ceyhan Polipropilen Üretim Tesisi, Türkiye’de özel sektörün tek kalemde gerçekleştirdiği en büyük sıfırdan sanayi yatırımlardan biri olacak.Ceyhan Petrokimya ve Endüstri Bölgesi’nde 2020 sonunda inşaatına başlanacak tesis, son yıllarda bir Türk şirketi tarafından gerçekleştirilen en önemli endüstriyel yatırımlardan biri olarak öne çıkıyor. Ceyhan Polipropilen Üretim Tesisi 2023’te tamamlandığında Türkiye’nin cari açığını 250 milyon dolar azaltacak.

Türkiye halihazırda petrokimya hammaddesi ve plastik ürünler alanında yılda 13 milyar dolarlık dış ticaret açığı veriyor. Bu rakam ülkemizin cari açığının yüzde 20’sinden fazlasına denk geliyor. Petrokimya ithalatında polipropilen önemli bir paya sahip.

İmza töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçen yıl petrokimya, hammadde ve plastik ürünler sektöründeki dış ticaret açığının yaklaşık 13 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini hatırlatarak bu dönemde en çok ithal edilen petrokimya ürünlerinin başında polipropilenin yer aldığını kaydetti. Türkiye’nin otomotiv başta olmak üzere, ambalaj ve etiketleme, tekstil, kırtasiye, laboratuvar ekipmanları, inşaat gibi sektörlerin ana hammaddesi olan polipropilen ihtiyacının yaklaşık yüzde 90’ının ithalat yoluyla karşılandığını vurgulayan Bakan Dönmez, yüzde 100 geri dönüştürülebilen bir ürün olması nedeniyle polipropilenin çevresel sürdürebilirlik hedefleriyle uyuşan önemli yatırım olacağını belirtti.

‘’Türkiye’nin polipropilen ithalatının 5’te birini üretecek’’

Tesis devreye girdiği yıl itibariyle Türkiye’nin polipropilen ithalatının 5’te birini üreterek cari açığın kapanmasında da 250 milyon dolarlık bir katkıda bulunacağını belirten Bakan Dönmez, tesis üretiminin büyük bir kısmının iç pazarda kullanılacağını, belli bir kısmının ise Avrupa’ya ihraç edileceği bilgisini vererek, tesis faaliyete geçtiğinde kurulacak yan sanayi ve diğer tesislerle bölgede nitelikli istihdam sağlanacağını söyledi.

Bu yılın Temmuz ayı itibarıyla son bir yıllık rafineri üretiminin toplam 32,7 milyon tona ulaştığını kaydeden Bakan Dönmez, “Böylece 2,7 milyar dolar katma değer üreterek bu kaynağın ülkemizde kalmasını sağlamış olduk” dedi.

Erman Ilıcak: ‘’10 yıl içerisinde bölgeye yaklaşık 15 milyar dolarlık yerli ve yabancı yatırım çekmek için çalışacağız’’

Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak imza töreninde yaptığı konuşmasında “Türkiye’ye katma değerli üretim sağlayacak bir projeye başlıyoruz. Son 10 yıldır ulusal ve uluslararası birçok enerji ve petrokimya şirketi için önemli endüstri tesisleri inşa ettik. Yıllar içinde bu alanda kazandığımız bilgi ve tecrübe birikimini, ülkemizin en büyük dış ticaret açığı verdiği alanların başında gelen petrokimya sektörüne yapacağımız yatırımda kullanacağız. Ceyhan Polipropilen Üretim Tesisi, Türkiye’nin polipropilen ithalatının beşte birini ikame edecek ve cari açığa 250 milyon dolar pozitif katkı sağlayacak” dedi.

Ilıcak, sözlerini şöyle noktaladı: ‘’Alanında dünya lideri ortaklarımızla birlikte bölgenin ilk yatırımcısı olmakla kalmayacağız. Avrupa’nın en büyük ve dünyanın üçüncü büyük endüstriyel bölgesinin işletmecisi olan Hollandalı Port of Rotterdam ile önümüzdeki 10 yıl içerisinde bölgeye yaklaşık 15 milyar dolarlık yerli ve yabancı yatırım çekmek için çalışacağız. Rönesans olarak biz de bölgedeki petrokimya ve endüstri yatırımlarımızı sürdüreceğiz.”

Rönesans Yatırımlar Grup Başkanı Kamil Yankıömeroğlu ise, yatırım kararı için neden Ceyhan’da karar kılındığıyla ilgili yaptığı konuşmasında “Türkiye’nin polipropilen tüketiminin çok büyük bir kısmı Ceyhan’ın 200 kilometre çapında gerçekleştiriliyor. Ceyhan Polipropilen Tesisi’ne yaklaşık 180 kilometre mesafedeki Gaziantep dünyada polipropilen tüketiminin en yoğun olduğu kentlerden biri konumunda. Kentin sanayisinde önemli bir ham madde olan polipropilen tüketimi, Türkiye’nin toplam tüketiminin yaklaşık üçte ikisine karşılık gelmektedir. Ceyhan’ı denize kıyısı olması, liman bölgesine ve polipropilen talebinin yüksek olduğu bölgelere yakınlığı nedeniyle tercih ettik.” İfadelerini kullandı.

’2040’a kadar hammadde garantisi’’

‘Bu tip endüstriyel yatırımlarda ham madde tedariğinin önemli olduğunu kaydeden Yanıkömeroğlu, Sonatrach ile yapılan ortaklık anlaşması çerçevesinde Ceyhan Polipropilen Tesisi’nde kullanılacak ham madde olan propan gazının teminini için 2040’a kadar anlaşma yaptıklarını belirtti.

Tesisin ve endüstri bölgesinin aynı zamanda ciddi bir istihdam kaynağı olacağına dikkat çeken Yanıkömeroğlu, Ceyhan Polipropilen Üretim Tesisi’nin inşaatında yaklaşık 2000 kişinin çalışacağını ve tesisin hayata geçmesiyle birlikte yaklaşık 600 kişilik istihdam yaratılacağını söyledi.

Paylaş: