CDP TÜRKİYE 2018 İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONFERANSI YAPILDI

293
0
Paylaş:

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu’nun 2010’dan beri Türkiye ayağını yürüttüğü, dünyanın en büyük kurumsal çevre raporlama platformu olan CDP’nin 2018 yılı Türkiye sonuçları, 27 Mart 2019, Çarşamba Günü Zorlu PSM’de gerçekleşen “CDP Türkiye İklim Değişikliği Konferansı”nda kamuoyuna duyuruldu.

Konferansın açılış konuşmalarını TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski ve CDP Avrupa Direktörü Steven Tebbe gerçekleştirdi.

‘’Düşük karbonlu ekonomi Türkiye için kritik öncelik’’

Simone Kaslowski konferansın açılış konuşmasında iklim değişikliğinin ekonomik ve sektörel tartışmaların odağında olduğunu ve şirketlerin sürdürülebilirliklerini devam ettirmek için iklim bağlantılı riskleri şeffaf bir şekilde tanımlamaları ve buna yönelik tedbirler geliştirmeleri gerektiğini kaydetti.

Kaslowski “Ülkemiz hem iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek bölgelerden birinde yer alıyor hem de genel kanının aksine doğal kaynakları oldukça sınırlı. Bütün bunlar, düşük karbonlu kalkınmanın bizim için kritik bir öncelik olduğunu gösteriyor. Doğrusal üretim ve tüketim üzerine kurguladığımız iş modellerimizi değiştirmeli; sektörel politikalarımızı ve stratejilerimizi oluştururken bu temel kısıtları dikkate almalıyız” dedi.

‘’Türkiye’deki şirketler, iklim değişikliği konularında Avrupalı şirketleri takip etmeli’’

Steven Tebbe ise konuşmasında önümüzdeki on yılın sürdürülebilir ekonomiye geçiş süreci için hayati önem taşıdığını, şirketlerin ise bu geçişin merkezinde yer aldığını vurguladı. “Geleceğin iş modellerini test etmeye yarayan senaryo analizi yöntemi artık bir piyasa normu olarak kabul görmeye başladı. Şirketler daha hızlı aksiyon almalı ve daha cesur adımlar atmalı. Dünyada hala pek çok şirket sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik hedefler belirlemiş değil; belirlemiş olanlar ise bu hedeflerin bilim temelli olduğuna emin olmalılar” dedi. Türkiye’deki şirketlerin, iklim değişikliği konularında da Avrupalı şirketleri takip etmesinin gerekli olduğunun altını çizdi.

Etkinliğin ana konuşmacısı olan EBRD (European Bank For Reconstruction and Development – Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği Başkan Yardımcısı Gianpiero Nacci Nacci, iklim değişikliği konusunda” Mevcut durumu korumaya çalışan ve değişime ayak uyduramayan iş modelleri, önümüzdeki dönemlerde işletmelere değer katamayacak ve bu işletmeleri başarısızlığa sürükleyecektir .” dedi.

Ardından Deloitte Sürdürülebilirlik Hizmetleri Ortağı ve (Task Force for Climate-related Financial Disclosures – İklimle İlişkili Finansal Beyanlar Görev Gücü) TCFD Üyesi Eric Dugelay bir konuşma yaptı. Dugelay ‘’TCDF, Türkiye’deki şirketlerin iklim değişikliğinden kaynaklanan risklerini yönetmelerinde etkili bir araç olarak kullanılabilir. Böylelikle yatırımcılar da Türkiye’deki şirketlerle ilgili daha fazla bilgiye erişebilecek ve daha doğru yatırım kararları alabilecekler.” değerlendirmelerini yaptı.

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu/ CDP Türkiye Projeler Yöneticisi Mirhan Köroğlu Göğüş de CDP İklim Değişikliği ve Su Programı 2018 Türkiye sonuçlarını sundu. Mirhan Köroğlu Göğüş konuşmasında CDP’nin 2018 yılında, dünyada iklim değişikliği konusundaki gelişmelere ayak uydurmak amacıyla büyük bir değişim geçirdiğini belirtti.

CDP Türkiye 2018 İklim değişikliği raporuna göre;

Türkiye’den CDP’ye yanıt veren şirketlerin yüzde 93’ü, iklimle bağlantılı riskleri tanımlarken, bu risklerin iş faaliyetleri üzerinde finansal ve stratejik etkiler yaratabilecek güçte olduğunu vurguluyor. CDP’ye yanıt veren şirketlerin neredeyse tümü (yüzde 95’i) şirketlerinde iklim değişikliği konusunun yönetim kurulları seviyesinde ele alındığını belirtiyor.

Türkiye’den yanıt veren şirketlerin yüzde 88’i suyla ilgili konuları uzun dönemli stratejik iş planlarına entegre ettiklerini belirtti. Yanıt veren şirketlerin yüzde 96’sı da su risklerini düzenli olarak değerlendirdiklerini kaydetti.

Konferansın son bölümünde, Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) Türkiye İklim ve Orman Projeleri Kıdemli Yöneticisi Zeren Erik’in moderatörlüğündeki ‘’Başarı Sırrı: İklim Değişikliği Stratejilerini belirlemede Yönetim Kurallarının ve Yöneticilerinin rolü başlıklı Liderler paneli yapıldı. Panelde Arçelik Sürdürülebilirlik ve Resmi İlişkiler Direktörü Fatih Özkadı, Aselsan Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Hakan Karataş ve Garanti Bankası Kurumsal Krediler ve Proje Finansmanı Yapılandırma Direktörü Emre Hatem konuşmacı, ENI Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Karina Litvack da konuk panelist olarak katıldı.

Panelin ardından yapılan ödül töreninde CDP’nin global derecelendirme metodolojisine göre değerlendirilen tüm şirketler arasından Arçelik, Aselsan ve Garanti Bankası en yüksek ikinci derecelendirme notu olan ‘A-’ notunu alarak CDP Türkiye 2018 Liderleri olmaya hak kazandılar.

CDP Türkiye İklim Değişikliği ve Su Raporu 2018’e ulaşmak için tıklayınız.

Paylaş: