KİPLAS’IN GÖRÜŞLERİ CAPİTAL DERGİSİNDE!

Paylaş:

Türk ekonomisinin başlıca sorunlarından biri olan cari açık la ilgili yayımlanan değerlendirme haberinde Türkiye Kimya Petrol Lastik ve Plastik Sanayi İşverenleri Sendikası (KİPLAS) Başkanı Feridun Uzunyol’ un da görüşlerine yer verildi.

Capital dergisin de yer alan haber de cari açığın tüm etkileri ve çözüm olanakları değerlendirildi.

Son 10 yıldır büyümesi cari açıkla gölgelenen Türkiye ekonomisinin en fazla cari açık yaratan sektörlerinin başında ise enerji, kimya, makine, demir çelik, mücevher, ilaç, bakır, maden geliyor.

Cari açıkta en önemli sıkıntı ithalata bağımlılık; kimya sektöründe hammadde açısından ithalat bağımlılığı ciddi seviyelere ulaşmış durumda.

Sektör yetkilileri, yerli kaynakların etkin kullanımı, yerli üretimin desteklenmesi ve katma değer artışı sağlayacak teşviklerle bu konuda yol alınabileceği görüşündeler.

Türkiye Kimya Petrol Lastik ve Plastik Sanayi İşverenleri Sendikası (KİPLAS) Başkanı Feridun Uzunyol, yaptığı açıklama da  “Sektörün gelişimi için yeni ve modern teknolojiyle sermaye yoğun üretime ve dolayısıyla büyük ölçekli yatırımlara ihtiyaç var” vurgusu yaptı.

 

Haberin tamamı için tıklayınız…

Paylaş: