Borsa İstanbul’da İran etkisi yaşanıyor / Ekotrent

733
0
Paylaş:

İran ile BM Güvenlik Konseyi‘nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasındaki, İran’ın nükleer programına ilişkin Cenevre’deki müzakerelerin beşinci gününde anlaşmaya varıldı. Anlaşmanın ardından petrol ve altın başta olmak üzere emtia fiyatlarının gerilemesi Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksini pozitif etkilemesinin yanında hisse bazlı hareketleri de öne çıkardı.

Analistler, İran ile yapılan anlaşmanın İran’a yaptırımları tamamen ortadan kaldırmadığını, ancak kısa vadede daha büyük riskleri bertaraf ettiği için piyasalara ve bölgeye pozitif etkisinin yüksek olmasını beklediklerini belirtiyor. Düşüşe geçen petrol fiyatlarının, maliyetleri pozitif yönde etkilemesi nedeniyle yüksek petrol ve petrol ürünleri kullanan şirketler ile İran ile potansiyeli olan şirketlerin olumlu etkilendiğini kaydeden analistler, bu etkinin bugün açılış itibariyle görülmeye başlandığına dikkati çekiyor.

Gelişmelerden olumlu yönde en çok etkilenecek sektörler olarak petrol ve petrol ürünleri kullanımı maliyetlerinde önemli bir yer tutan hava taşımacılığı ve petro-kimya sektörünün öne çıktığını ifade eden analistler, ayrıca İran ile yapılan anlaşmalarda banka olarak adı sürekli ön plana çıkan ve İran ile ilgili olumsuzlukların hisse fiyatı üzerinde baskı kurduğu Halkbank hisse senedinin de pozitif etkilendiğini kaydediyor. Haberin Tamamı için…

Paylaş: