Bir ‘babayiğit’ de yerli telefon için aranıyor / Star Gazete

688
0
Paylaş:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) ülke ithalatında önemli bir yer tutan akıllı telefonların milli olarak geliştirmesi için çağrıya çıktığını söyledi. Akıllı telefon ve bileşenleri ile engelliler için akıllı telefon geliştirebilecek özel sektör kuruluşlarına proje üst sınırı 36 ay olmak koşuluyla 5 milyon lira destek vereceklerini kaydeden Işık, bu sayede cari açığın kapatılmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

TÜBİTAK 1511 Öncelikli Alanlar Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı kapsamında bunu gerçekleştireceklerini anlatan Işık, “Akıllı telefonlar Türkiye’nin ithalatında çok önemli yer tutuyor. Her yıl yaklaşık 2 milyar dolarlık cep telefonu ithal ediliyor. ‘Ben bu işi yaparım’ diyen şirketler bize başvuru yapacak. Biz bu şirketlerin yeterliliğini denetleyerek şartları tutturan firmalara destek vereceğiz. Şirketler projeye tek de ortaklı da başvurabilecek” ifadelerini kullandı.

Türkiye’ye her yıl ortalama 10 milyon akıllı telefon geldiğine dikkati çeken Işık, “Geçen yıl 12 milyon 200 bin civarında cep telefonu ithal edildi. Yani 2012 yılına göre yüzde 14,8 oranında artış gerçekleşmiş durumda. 2007-2013 yıllarını kapsayan dönemde toplam 11,7 milyar dolarlık 90,7 milyon cep telefonu ithal edildi. Bu rakamlar sektörün büyüklüğünü ortaya koyuyor” diye konuştu. Haberin Tamamı İçin…

Paylaş: