Bingo Nijerya’ya fabrika kuruyor / Star Gazete

639
0
Paylaş:

Star Gazeteden…

Bünyesinde 16 şirket, 24 marka ve dünya çapında 22 fabrika bulunan Hayat Holding, Nijerya’ya hijyen ve ev bakım ürünleri fabrikası kuruyor. Hayat Holding’e bağlı Hayat Kimya Ev Bakım Ürünleri Pazarlama Müdürü Gülhan Eğilmez, Bingo markası ile Cezayir ve Irak pazarında lider olduklarını,  Türkmenistan’da ise pazar liderliğine yaklaştıklarını söyledi.

“45 ülkede Bingo var. 2014’te ana hedefimiz Nijerya. Burada 150 milyon dolarlık bir pazar var” diyen Eğilmez, bu ülkeye ev bakım ve hijyen ürünleri fabrikası kurma hazırlığı yaptıklarını açıkladı. Nijerya’da fizibilite çalışmalarının bittiğini anlatan Eğilmez, ayrıca Kazan’daki kağıt fabrikasının da 110 milyon dolara mal olacağını anlattı.

Halen Türkiye’nin yanı sıra Cezayir,  Mısır, İran, Bosna Hersek, Rusya’da üretim tesisleri bulunduğunu söyleyen Eğilmez, Hayat Kimya’nın 1 milyar dolara yakın ciro yaptığını, sadece Bingo’nun cirosunun ise 350 milyon dolara çıktığını söyledi.

10 milyon dolarla kurulan Ar-Ge departmanında 70 kişinin çalıştığını da anlatan Eğilmez bugüne kadar 7 ayrı patent başvurularının olduğunu belirtti. Çamaşır deterjanı kategorisinde yenilikler yaşanmaya başladığını anlatan Eğilmez Türkiye’de çamaşır makinesinde sıvı deterjan kullanımının da yaygınlaştığını söyledi. Sıvı deterjanın 3 yıl önce çıktığını ancak yüzde 9’luk bir paya ulaştığını belirten Eğilmez “Bu oran ABD’de yüzde 80. Avrupa’da ise yüzde 50 düzeyinde. Ürün, kalıntı bırakmadığı için tercih ediliyor. Bingo olarak yeni girdiğimiz sıvı deterjan pazarından yüzde 20 pazar payı hedefliyoruz” diye konuştu. Haberin Tamamı için…

Paylaş: