BAŞKANIMIZ İŞ TEFTİŞ SEMİNERİNDE KONUŞTU

281
0
Paylaş:

KİPLAS Yönetim Kurulu Başkanı ve TİSK İcra Kurulu Üyesi Levent Kocagül, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı tarafından 24 Şubat 2021 tarihinde düzenlenen “İş Teftişi Uygulamaları” konulu webinarda konuşma yaptı.

Levent Kocagül, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığının, çalışma hayatını geliştirmek, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik ortamı oluşturmak ve çalışma barışını sağlamak amacıyla yürüttüğü faaliyetlerle klasik bir yapı olmanın çok ötesine geçtiğini belirtti.

Başkanlığın teftiş anlayışının son derece yapıcı olduğunu ifade eden Kocagül, “Önce çözüm önerileri hakkında rehberlik edilmesi ve sonrasında ceza ve benzeri uygulamalara başvurulmasını çok olumlu bir yaklaşım olarak değerlendiriyoruz. Bu yapıcı anlayış, Konfederasyon olarak bizim için de son derece önemli. Gururla ifade ediyorum ki rehberlik anlayışı, özellikle Konfederasyonumuzun temsil ettiği Üye Sendikalar ve bağlı işyerleri açısından da çok kıymetli ve koruyucu bir nitelik taşımaktadır.” diye konuştu. Levent Kocagül, bu önleyici denetim özelliğinin daha da ileriye taşınması gerektiğini dile getirdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkan Yardımcısı Vekili Onur Batuman da “Pandemi Döneminde İşin Yürütümü Yönünden Teftiş Uygulamaları” konusunda sunum yaptı.

Dünyanın salgın nedeniyle başka bir sürece girdiğini ifade eden Batuman, “Bu kapsamda, hükümetin istihdamı koruma perspektifiyle aldığı kararlar çerçevesinde öncelikle kısa çalışma uygulamasındaki uygunluk tespiti görevini yerine getirdik. 1000’e yakın iş müfettişi olarak, 670 bine yakın iş yerinin uygunluk tespiti incelemesini gerçekleştirdik. Bizim için gerçekten de zor bir dönemdi ama ülkenin geçirdiği koşullar dikkate alındığında üzerimize düşeni layıkıyla yapmaya çalıştık.” açıklamalarında bulundu.

İş Başmüfettişi Mustafa İlkan Özer ise, iş sağlığı ve güvenliği yönünden teftiş uygulamaları hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Paylaş: