BASF’ E 3. ”LEED GOLD” SERTİFİKASI

Paylaş:

BASF’ın İstanbul Merkez Ofisi hayata geçirdiği geliştirmeler ile Amerikan Yeşil Binalar Konseyi’nin (USGBC) geliştirdiği çevre dostu bina sertifikasyon sistemi olan LEED Gold Sertikasını aldı. Alınan yeni LEED sertifikası, 2012 yılında Dilovası Tesisi ile LEED Gold Sertifikası ve Gebze üretim tesisinde bulunan Lojistik ve Teknik Geliştirme Merkezi binasının aldığı  LEED Platinum sertifikasının ardından BASF’nin aldığı 3. Sertifika oldu.

Dünyanın sayılı LEED Gold Sertifikalı ofislerinden biri haline gelen BASF Genel Müdürlük Ofisi’nde, birçok çevre ve insan dostu özellik, proje tasarımına ve inşaatına entegre edilirken; Sürdürülebilir Arazi ve Lokasyon, Su ve Enerji Verimliliği, Malzeme ve Kaynaklar, İç Mekân Kalitesi ve Kullanıcı Konforu gibi ana başlıklar altında sürdürülebilir stratejiler ve çözümler uygulandı.

Bu kapsamda; verimli su armatürlerinin kullanıldığı BASF ofisinde su tüketimi yüzde 30’un üzerinde azaltılırken, aydınlatma enerjisinde de yüzde 30’a yakın tasarruf sağlanıyor. Tasarım ve ürün seçimleri ile LEED Aydınlatma Kalitesi gereklerinin sağlandığı BASF Merkez Ofisi’nde, aydınlatmanın yüzde 75’ten fazlası gün ışığı sensörleri ve yüzde 95’ten fazlası ise varlık sensörleri tarafından kontrol ediliyor. Ofisteki elektronik cihazların yüzde 90’ından fazlası ise uluslararası Enerji Tasarrufu Standardı olarak kabul edilen “Energy Star” sertifikalı.

Yeni bir çalışma kültürü yaratan ve insanı merkeze alan yenilikçi tasarım

BASF Merkez Ofisi’nin, açık ofis sistemine geçilen yeni tasarımında, firmanın çalışma kültürü ve alışkanlıkları da değiştirilerek yepyeni bir çalışma ve yaşama alanı kurgulandı. Aynı zamanda monotonluğun ve birbirinin tekrarı yerleşim düzeninin önüne geçmek için farklı amaçlara hizmet eden sosyalleşme, görüşme ve toplantı alanları organize edildi. Tasarımla beraber BASF’nin yenilikçi, dinamik ve renkli kimliği de öne çıkarıldı.

Haberin detayları için tıklayınız:

Paylaş: