Ali Babacan B-20 Türkiye Yürütme Kurulunu Kabul etti

Paylaş:

Kaynak: Anadolu Ajansı / 20 Ağustos 2014

Başbakan Yardımcısı Babacan, “İş dünyası perspektifinin G-20 gündemine layıkıyla yansıtılması kapsamında B-20’ye büyük bir görev düşüyor” dedi.

ANKARA

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki B-20 Türkiye Yürütme Kurulu’nu kabul etti.

Başbakanlık Merkez Bina’da gerçekleşen kabule, Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra KİPLAS Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erol Kiresepi’nin de aralarında bulunduğu B-20 Türkiye Yürütme Kurulu üyeleri ile Hazine Müsteşar Vekili Burhanettin Aktaş da katıldı.

Toplantıda, G-20 ve onun iş dünyası kolu olan B-20’de Türkiye’nin öncelikli konularına ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu. G-20 ile B-20 arasındaki işbirliği mekanizmalarının artırılması konularının da ele alındığı toplantıda, 2015 yılı B-20 çalışmalarına ilişkin tanıtım ve iletişim stratejisi ile B-20 alt çalışma gruplarının yapısı ve düzenlenmesi planlanan B-20 etkinlikleri de görüşüldü.

Türkiye çok önemli bir uluslararası sorumluluğu üstlenecek

Babacan, kabulde yaptığı konuşmada, küresel ekonomi politikalarının belirlendiği ana platform olan G-20’nin 2015’te Türkiye’de yapılmasının son derece önemli olduğunu bildirdi.

photo

Babacan, G-20 Türkiye dönem başkanlığına ilişkin özetle şu değerlendirmeyi yaptı:

“Küresel finans krizi sırasında ve sonrasında G-20 güçlü bir irade ortaya koymuş ve müştereken aldığı kararlı ve etkili tedbirler ile krizin çözümü ve piyasalarda yarattığı tahribatı sınırlama noktasında önemli bir rol üstlenmiştir ancak geldiğimiz noktada küresel ekonominin henüz istenilen düzeyde toparlanamadığı ve büyüme ile istihdam oluşturma yolunda daha fazla adım atılması gerektiği görülüyor.

Bu süreçte hiç şüphe yok ki küresel sorunlarla mücadele yolunda iş dünyasının, çalışanların, sivil toplumun ve gençlerin vizyonu ve görüşleri de büyük önem arz edecek. Bu çerçevede iş dünyası perspektifinin G-20 gündemine layıkıyla yansıtılması kapsamında B-20’ye büyük bir görev düşüyor. Bu süreçte B-20 Türkiye Yürütme Kurulu’nun 2015 yılı B-20 çalışmalarına layıkıyla ev sahipliği yapacağına olan inancımız tamdır.”

B-20 Türkiye çalışmaları 5 alana odaklanacak

Türkiye dönem başkanlığı süresince G-20 ile B-20 arasında yakın işbirliğinin sürdürülmesi gerektiği vurgulanan toplantıda, B-20 Türkiye çalışmalarının şu 5 alana odaklanması kararı alındı:

Güçlü katılım: B-20 Türkiye çalışmalarına, Türk iş dünyasının tüm sektörlerini kapsayacak, iş dünyamızın önemli temsilcilerinin kilit roller üstlendiği güçlü bir yapı ile katılım sağlanacak.

– Türkiye’nin tanıtımı: B-20 Türkiye çalışmalarında, küresel iş dünyası liderlerine Türkiye ekonomisinin tanıtılmasına özel bir önem verilecek.

Yükselen ekonomi odağı: B-20 öncelikleri belirlenirken, yükselen piyasa ekonomilerine ve hatta G-20 üyesi olmayan ülkelere ilişkin sorunların da gündemde yer almasına özen gösterilecek.

Kapsayıcılık: B-20’nin sadece çok uluslu ve büyük şirketlerin değil, KOBİ’lerin sorunlarını da kapsaması sağlanacak.

– G-20-B-20 Etkileşimi: Hem G-20 çalışmalarında küresel iş dünyasının fikirlerini daha yakından izleyebilmek hem de B-20 liderlerinin Türkiye dönem başkanlığına ilgisini artırmak adına G-20 ve B-20 sekretaryaları arasında etkin bir işbirliği başlatılacak.”

Daha detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

Paylaş: