Akaryakıt dağıtım firmalarının 1 Mart isyanı! / Dünya

629
0
Paylaş:

İSTANBUL – Dolum ile satış belgeleri 2 işgünü içinde eşleştirilecek. Eğer arada fark olursa dağıtım şirketi bayiye yakıt vermeyecek, tutanak tutulacak. Akaryakıt dağıtım firmaları “Bizim yaptırım gücümüz, kolluk gücümüz yok” diyerek karara karşı çıkıyor.

Sektör temsilcileri, “Bir arkadaşımız bir bayiye gitse ve dese ki ‘senden şüpheleniyoruz, tutanak tutacağız.’ Böyle bir durumda can güvenliği tehlikeye girebilir” uyarısında bulunuyor. Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) Yönetim Kurulu Başkanı Ferruh Temel Zülfikar, “Kamu kendi yapması gereken görevi dağıtım şirketlerine devrediyor. O yetki kanunla kamuya verilmiştir bu görev devredilemez” diye konuştu. Akaryakıt dağıtım firmaları olarak herhangi yaptırım gücü olmadıklarını dikkat çeken Zülfikar, “Bizim kolluk gücümüz yok. Maliye Bakanlığı’na gidip ‘bana bir vergi müfettişi ver’ diyebilir miyiz? Biz TABGİS olarak bu konuyu mahkemeye götürdük. Kamu kendisinin yapamadığını ilan ettiği bir şeyi dağıtım şirketine diyor ki ‘gidin siz yapın’. Bu mümkün değil” ifadelerini kullandı.

“Dağıtım firmaları olarak bayilerimizle ticari bir ilişki içindeyiz” açıklamasında bulunan Zülfikar, “Sektördeki tüm dağıtım şirketleri ve bayiler böyle bir şeyi istemiyor. EPDK daha önce yürüttüğü görevi aynen devam ettirsin görüşündeyiz. Umarım yargıdan döner. Günlük takip meselesinde 2 gün içinde belgelerin eşleştirilmesi var. Satılan mal ile alınan malın evraklarına bakılacak. Eğer bu durumu ispat edecek bir evraka sahip değilse, kayıt dışı kabul edilecek” dedi. 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun işletilebilmesi için Ulusal Marker’in doğru çıkması gerektiğini vurgulayan Zülfikar, “Eğer çıkmazsa farklı bir yerden geldiği anlaşılır ve kaçakçı durumuna düşer. Kaçakçılığı önlemek adına malın içeriye girmesiyle ilgili vergilerin düşürülmesi gerekir” dedi. Haberin Tamamı İçin…

Paylaş: