11. KSS ZİRVESİ VE SKA ÖDÜLLERİ GERÇEKLEŞTİ

Paylaş:

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği’nin düzenlediği 11. KSS Zirvesi, Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde gerçekleşti. Gün boyu birbirinden değerli konuşmacıların görüş ve deneyimlerini paylaştığı 11. KSS Zirvesi’nde Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) Ödülleri sahiplerini buldu.

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği’nin 2009 yılından beri her yıl düzenlediği Zirve’ye iş dünyasının seçkin isimleri, KSS alanında çalışan şirketlerin yöneticileri, uzmanlar, akademisyenler ve uluslararası kuruluş temsilcileri katıldı. Zirve’de kurumsal sosyal sorumluluk konusunda ulusal stratejilerin oluşturulması çalışmalarının desteklenmesi, sürdürülebilir kalkınma amaçları alanında sivil toplum kuruluşları, kamu ve özel sektör arasında işbirliğinin geliştirilmesi için çalışmalar yapılması ve ilham veren iyi örneklerin desteklenmesi için sistemlerin oluşturulması kararı alındı. Zirve’de ayrıca Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Paydaş Platformu’nun da lansmanı yapıldı. Zirve’de Eğitim Bilimci, Akademisyen Dr. Özgür Bolat ‘Mutluluğun ve Başarının Psikolojisi’ başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Moderatörlüğünü Altınbaş Üniversitesi İşletme Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Dicle Yurdakul’un yaptığı ‘İyilik için Teknoloji Paneli’nde Fazla Gıda CEO’su Olcay Silahlı, Teknoloji İletişimcisi, Akademisyen Dr. Sertaç Doğanay, IBM Türk, KSS Programları Müdürü Dr. Ceyhun Göcenoğlu ve Microsoft, KSS Programları Müdürü Mehmet Can İrhan panelistler arasında yer aldı.

“Özel sektör kamunun sorumluluğunu paylaşmalı”

Zirve’nin açılış konuşmasını yapan TKSSD Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Dinler, özel sektörün globalleşen dünyada rolünün değiştiğini söyledi. Değişen çağda özel sektörün de değişmesi gerektiğini vurgulayan Dinler konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hindistan’daki bir sağlık bakanı geçen sene “Kanser hastalığı kötü kalpli insanların yakalandığı bir hastalıktır. Bu ilahi adalet onlara bir şey yapmaya gerek yok” demiş. Oysa Hindistan’da sağlık projelerinde özel sektör çalışıyor. Neden Hindistan’da özel sektör çevre, eğitim, kadın ve çocuklarla ilgili projelerde görev alıyor? Bunu sorgulamamız gerekiyor. Özel sektör faaliyet gösterdiği yerde problem istemiyor. Özel sektör toplumsal huzur ve barış istiyor. Çünkü orada ticaret yapabilmek ve para kazanmak, sahip olduğu hizmet ve ürünleri satabilmek istiyor. Değişen çağda özel sektör de değişmeli. Özel sektörün birçok konuda daha faal ve aktif olması gerekiyor. Özel sektör yeni rolünü de kurumsal sosyal sorumlulukla üstleniyor, gerçekleştiriyor.”

Ankara’dan özel sektöre çağrı var!

Zirve’nin açılış oturumunda konuşan Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan, Ankara’da Bakanlık havuzunda kaynak bekleyen topluma faydalı projeleri özel sektöre açabileceklerini söyledi. Avrupa Birliği’nden alınan fonlarla 2002 yılından bugüne 500 milyon euro’nun üzerinde 5 bine yakın projenin gerçekleştirildiğini belirten Bülent Özcan, olgunluk aşamasına ulaşan birçok projenin AB fonlarının kesilmesiyle yarım kaldığını açıkladı.

“Sorunlara birlikte çözüm bulabiliriz”

Zirve’de başarılı sosyal girişim örnekleri de “İlham Verenler” bölümünde anlatıldı. Bu bölümde konuşan genç girişimci Berat Kjamili, önümüzdeki 30 yılda 1.5 milyar insanın hava ve iklim değişikliği nedeniyle mülteci konumuna geleceğini vurguladı. Kjamili, Migport adıyla kurduğu, kendi sosyal girişim hikayesini şu sözlerle anlattı: “9 yıl önce Makedonya’dan Türkiye’ye geldim. Kendi yaşadığım sorunları dikkate alarak göçmenlerle ilgili dijital çözümler geliştirmek üzere yola çıktım. Göç alanında yeterli verimiz olmadığını görerek Migport’u kurduk. 20’ye yakın uluslararası ödül aldık. Migport, mültecilerin sorunlarını tam tespit etmek kurulmuş dijital bir uygulama… 5 milyon göçmenin sorunlarını bir havuzda toplayıp, STK’larla, kamu kuruluşlarıyla ve göçmenlere yardımcı olmak isteyen özel sektörle paylaşabiliyoruz. Migport’un 100 ülkede 15 bin beta kullanıcısı var. Girişimcilikle ilgili programlar yaptık; 2 bine yakın göçmen programlarımızdan mezun oldu. Ankara Kalkınma Ajansı ile şimdi mesleki okullarda inovasyon ve girişimcilik dersleri veriyoruz. Göçmenler için bulduğumuz çözümü, tüm topluma açtık. Sadece kamu kuruluşlarının, STK’ların, özel sektörün ya da sosyal girişimcilerin tek başına sorunları çözebileceğine inanmıyorum. Tüm kesimler bir araya gelirse ve bir arada çalışabilir ve veriye dayalı projeler yapılabilirse sorunlar çözülür diye düşünüyorum.”

SKA Ödülleri sahiplerini buldu

Bu yıl 11’incisi düzenlenen KSS Zirvesi’nde her yıl olduğu gibi Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na değer katan şirketler 17 amaç çerçevesinde 5 kategoride ödüllendirildiler. 15 şirket başarı ödülü alırken, SKA Büyük Ödülü’nü ise üç şirket aldı. 1000 Çiftçi 1000 Bereket Projesi’yle Cargill, Sesli Soru Bankası Projesi ile Kredi Kayıt Bürosu (KKB), Arkeo Köy-Tevfikiye Kadın Gücü Projesiyle Opet Büyük Ödül’ün sahibi oldu.

Henkel ve SOCAR’a Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) ödül’ü

Zirve’de üyemiz Henkel Keşif Dünyası Projesiyle Nitelikli Eğitim kategorisinde Altın Başarı Ödülü’nü alırken üyelerimiz Petkim ve Star Rafineri’ni bünyesinde bulunduğu SOCAR ise Dersimiz Girişimcilik Projesiyle İnsana Yakışır İş ve Büyüme kategorisinde Platin Başarı Ödülü’nün sahibi oldu.

SKA Paydaş Platformu kuruldu

Zirve’de Türkiye’de Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Paydaş Platformu’nun da ilk lansmanı yapıldı. Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği, ve Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi işbirliğinde küresel sorunlara yerel çözümler üretmek amacıyla hayata geçirilen platform, KSS Avrupa Ağı’nın (CSR Europe) Sürdürülebilir İş Değişimi – BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine Yönelik Avrupa İş Platformu’nun bir parçası. Platform, özel sektör-sivil toplum-kamu ve akademik çevredeki paydaşlar arasındaki etkiyi arttırıp Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri gündemine katkıda bulunmak için yapılan iş birliğini vurguluyor. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Paydaş Platformu’nun genel hedefi, KSS Avrupa’nın (CSR Europe) 41 ulusal ortağını desteğiyle, Avrupa çapında 31 ülkede 11.000’den fazla şirkete ve kilit paydaşlara ulaşarak, çok paydaşlı ortaklıkların oluşturulması yoluyla SHK’lere yönelik ortak eylemi benimsemek olarak açıklandı.

Paylaş: