Kimya sanayiine gönül vermiş sevgili dostlarım,

KİPLAS ailesi olarak çok uzun bir aradan sonra sizlerin karşısına tekrar çıkmanın heyecanını yaşıyoruz. Bundan böyle faaliyetlerimizi, üyelerimizi, sektör ile ilgili gelişmeleri kısacası Kimyayı buradan da anlatacağız.  Sizler de gayet iyi biliyorsunuz ki Kimya hayatımızın her alanında. Sanayide, tarımda, tekstilde, kıyafetlerimizde, evlerimizde, otomobillerimizde, yemeklerimizde ve suyumuzda “kimya” var. Kısacası hayatımız kimya. İşte KİPLAS da bu somut gerçeğin bilinciyle “hayatımızı” kolaylaştırmak için 1961’den beri sektörümüze ve ülkemize hizmet veriyor.

Hiç şüphe yok ki hızla geçen zamanla birlikte alışkanlıklarımızdan üretim ilişkilerimize kadar her şey sürekli değişiyor. Bugün üretim ilişkilerimiz baş döndürücü hızla değişen tüketim alışkanlıklarından, çalışan profiline kadar çok geniş bir yelpazede pek çok değişkene göre durmaksızın yenileniyor. Yeni kuşakları kodlamak için kullandığımız X,Y,Z… harfleri de tükendi, alfabe bile yetersiz kalıyor artık…

Geleceğin Çalışma Hayatı ya da Çalışma Hayatının Geleceği… Önümüzde sürprizlerle dolu uzun bir yol var. Yıllar içinde yorulan ve eskiyen Sendikacılık da bu yolun koşullarına uyum sağlamak için kendini hiç durmadan sorgulamak ve yapılandırmak zorunda. Bu hıza yetişemeyen kurumların ayakta kalması çok zor.

Bu bilinç ve sorumlulukla bu uzun soluklu koşuda geriye düşmemek için KİPLAS ailesi olarak kendimizi hem yönetim anlayışı hem de çalışma prensipleri açısından daima yeniledik ve yeniliyoruz. Mevcut ve gelecekteki üyelerimize daha doyurucu hizmet verebilmek için her alanda gelişiyoruz. Devletimizle, paydaşlarımızla, muhatap işçi sendikalarımızla, çatı örgütümüz TİSK ile hem ulusal hem de uluslararası platformlarda yarattığımız sinerjiyi sürdürmek için durmaksızın çalışıyoruz.

Birleşmiş Milletler Global Compact’ın 10 Temel İlkesine uymayı gerektiren Global Compact Sözleşmesini 2015 yılında imzalayarak taahhüt çıtamızı daha da yükselttik. Kuruluşumuzdan beri kullandığımız kurumsal kimlik renklerimizi ve logomuzu yeniledik.

Koruma misyonumuz çerçevesinde hukuki temsil sağlamaya devam ediyoruz. Bu dönem, üyelerimiz adına yürüttüğümüz sözleşmelerimizi anlaşmazlıklar olmaksızın bağıtladık. Ayrıca bu yıl iki seminer düzenledik. Mesleki Yeterlilik sistemi çalışmalarımız ve yürüttüğümüz projelerden elde ettiğimizi kazanımları daha ileriye taşımak üzere faaliyetlerimize, üye işletmelerimiz başta olmak üzere GEBKİM Organize Sanayi Bölgesinde yürüttüğümüz 3. Göz Bağımsız Saha Denetimlerimize devam ediyoruz.

Elinizde tuttuğunuz bu yayını da; sizleri misafir etmekten memnuniyet duyduğumuz “Çalışma Hayatının Geleceği” etkinliğimize yetiştirdik. Kısacası dolu dolu bir yıl geçirdik. KİPLAS ailesi olarak sizlerin karşısına tekrar çıkmanın heyecanını yaşatan Periyod, bundan böyle yılda dört kez sizlerle birlikte olacak. Katkı ve yorumlarınızla güçleneceğiz.

Başta KİPLAS’ı kuran, bugünlere gelmesinde katkısı olan bütün yöneticilerimiz olmak üzere, siz değerli üyelerimize sonsuz şükranlarımızı sunuyor ve bir kez daha yürekten “Merhaba” diyoruz.

Feridun Uzunyol